Pies podczas kąpieli w wannie.
©adogslifephoto/Fotolia.com
Dom

Jak kąpać psa? Częstotliwość mycia, odpowiednie przygotowanie i praktyczne wskazówki

Pies podczas kąpieli w wannie.
©adogslifephoto/Fotolia.com

Kąpanie psa najlepiej połączyć od razu ze strzyżeniem. Mycie powinno być wykonane jak najstaranniej, ponieważ zabrudzenia mogą doprowadzić do przebarwień włosia i powstawania kołtunów.

 

Kąpanie psa dla wielu właścicieli to zabieg problematyczny. Nie wiedzą oni, jak często to robić, jakiej wody i jakich środków użyć. Dodatkowym utrudnieniem może być niechęć czworonoga do mycia oraz strach psa przed kąpielą.

Od kiedy można kąpać psa?

Pies powinien mieć przynajmniej pół roku, by zacząć go kąpać. Półroczny organizm ma już lepiej wykształcony układ odpornościowy, a skóra i sierść nie są już tak wrażliwe. Jeśli stan szaty pupila nie wymaga wyraźnej interwencji, pierwszą kąpiel możemy przesunąć nawet do 9. miesiąca. Nie należy jednak tego zbyt odwlekać, bo im pies starszy tym gorzej przyzwyczaja się do nowych sytuacji.

Jak przekonać psa do kąpieli?

To, czy pies za każdym razem będzie się bał kąpieli, zależy od tego jak przeprowadzona zostanie ta pierwsza. Ważne jest, by nie zmuszać czworonoga na siłę do mycia, nie polewać go wodą i nie szarpać się z nim. Podobnie jak z małymi dziećmi, tak i z psami trzeba postępować delikatnie i stopniowo. Warto podczas pierwszej kąpieli dać mu ulubioną zabawkę lub smakołyk, by był nim zajęty. Wtedy można w spokoju przeprowadzić zabieg.

Jak często kąpać psa?

Istnieją dwie szkoły mówiące o częstotliwości kąpieli psów. Pierwsza doradza regularne mycie psów przynajmniej raz w miesiącu, druga zaś - jak najrzadsze, maksymalnie raz do roku.

W praktyce jednak częstotliwość zależy od wieku, rasy i rodzaju sierści psa oraz od trybu życia i stanu jego sierści. Częściej powinno się myć psy z długim włosiem niż te z krótkim. Ponadto czworonogi, które szaleją na podwórkach, a rzadziej spędzają całe dnie w domach, wymagają dodatkowej kąpieli. Jeśli natomiast skóra pupila nie jest zanieczyszczona, nie śmierdzi, a sierść jest lśniąca i nie ma w niej pasożytów, nie ma potrzeby mycia zwierzęcia.

Jakie środki wybrać do kąpieli psa?

Kąpanie psa przy użyciu nieodpowiednich środków może powodować u niego zlepianie się szaty, zatykanie porów, a tym samym uszkodzenia i osłabienie sierści. Należy wybierać szampony przygotowane pod psie pH (skóra psa ma inne – wyższe, bardziej zasadowe pH niż ludzka), które pozytywnie wpłyną na jego skórę i sierść.

 

Czworonoga najlepiej kąpać po ostatnim spacerze, ponieważ po zabiegu nie powinien on wychodzić na zewnątrz przez około 3 godziny. Przed myciem warto dokładnie rozczesać sierść i namoczyć poplątane włosy. Dodatkowo należy przygotować waciki do uszu, szampon, odżywkę, ręcznik, grzebień i suszarkę.

 

Przed samą kąpielą warto do wanny włożyć matę antypoślizgową, aby pies się nie ślizgał. Temperatura wody powinna mieć około 37 stopni Celsjusza. Psa należy zmoczyć od tyłu do przodu i nałożyć szampon. Trzeba go wmasowywać tak, by nie splątać włosia, ruchami od góry do dołu, delikatnie masując. Dopiero po dokładnym spłukaniu szamponu należy umyć głowę zwierzęcia, uważając, by woda nie nalała się do oczu, nosa i uszu. Na koniec należy szybko owinąć psa ręcznikiem i wyciskać delikatnie włosie. Pocieranie materiałem bowiem może utworzyć kołtuny z sierści. Jeśli mamy odpowiednio mocną suszarkę, możemy suszyć psa za jej pomocą. Warto jednak pamiętać, by robić to odgarniając włosy w różne strony.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30