Jak dbać o zdrowie psa?
© hedgehog94/Adobe Stock

Aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się zdrowiem, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja, a także regularne wizyty u weterynarza. Sprawdź, co zrobić, by chronić swojego pupila.

 

Już w pierwszych tygodniach życia psa należy zadbać o to, by otrzymał on podstawowy zestaw szczepień, a także by został odrobaczony. Bez wykonania niektórych z początkowych szczepień, szczeniak nie powinien wychodzić na zewnątrz. Na tym jednak nie kończy się dbanie o zdrowie czworonoga.

Szczepienia psów

Podstawowe szczepienia, które wykonuje się w pierwszych miesiącach życia to szczepienia na:

 • nosówkę,
 • parwowirozę,
 • leptospirozę,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • kaszel kennelowy,
 • koronawirozę.

 

Wszystkie szczepienia, oprócz koronawirozy, wykonuje się dwa razy – w 9-10, a potem w 12-14 tygodniu życia. Szczepienie przeciwko koronawirozie wykonuje się raz – w drugiej serii szczepień. Po zakończeniu 2. miesiąca życia, a potem raz w roku, należy szczepić psa przeciwko wściekliźnie.

Odrobaczanie psów

Każdego psa należy regularnie odrobaczać. Pierwsze odrobaczenie można przeprowadzić już w 3. tygodniu życia psa. Później warto odrobaczać swojego pupila co około 6 miesięcy (lub częściej, jeśli ma kontakt z innymi zwierzętami).

Zabezpieczanie przed kleszczami i pchłami

Aby zabezpieczyć czworonoga przed atakiem kleszcza lub pcheł, należy stosować preparaty w postaci tabletek lub tzw. wylewek (płynów, które aplikuje się wzdłuż kręgosłupa – od głowy do ogona). Można też zakładać psu specjalną obrożę. Preparaty te należy stosować zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią.

Pielęgnacja psów

Pielęgnacja psa jest uzależniona od jego potrzeb, długości sierści czy budowy ciała. W zależności od rasy należy wykonywać różne zabiegi pielęgnacyjne. Należą do nich:

 

 • Kontrola uszu i ich czyszczenie w razie potrzeby – dotyczy to wszystkich psów, a w szczególności pupili ze sterczącymi lub dużymi i klapniętymi uszami. Do czyszczenia uszu nie należy stosować patyczków higienicznych ani ludzkich preparatów. Konieczny jest zakup płynu do pielęgnacji psich uszu.

 

 • Kontrola oczu – warto sprawdzać, czy oczy Twojego pupila nie łzawią zanadto, ani czy nie pojawiają się inne, niepokojące sygnały. Dotyczy to często psów, które mają kłopoty z drożnością kanalików nosowo-łzowych (np. u psów rasy shih-tzu). Jeśli Twój pupil ma spłaszczoną kufę i fałdki pod oczami (np. jak w przypadku buldogów angielskich czy francuskich), należy regularnie przecierać okolice oczu specjalnym preparatem.

 

 • Przycinanie pazurów – możesz robić to samodzielnie, choć najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza.

 

 • Czesanie sierści – szczególnie w okresie linienia oraz u psów z długą sierścią. Gdy pies linieje najlepiej wyczesywać go codziennie. W pozostałych przypadkach wystarczy robić to raz w tygodniu.

 

 • Kąpiele – nie należy kąpać psa zbyt często, chyba że są to kąpiele zdrowotne, zlecone przez weterynarza albo wymaga tego dana rasa. W innych wypadkach kąp psa w razie potrzeby, stosując do tego psi szampon.

Więcej na temat psy zwierzęta domowe