Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Dom

Rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza: termiczne, ewaporacyjne, ultradźwiękowe – wady i zalety

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com

Nawilżacz powietrza jest przydatny szczególnie w okresie grzewczym (jesień-zima). Suche powietrze może zawierać w sobie kurz i pył, który może podrażniać górne drogi oddechowe. Elektryczny nawilżacz to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza poprzez uwalnianie pary wodnej.

 

Poziom wilgotności powietrza sprawdza się za pomocą higrometru. Jeżeli urządzenie pokazuje około 40-60 procent wilgotności w pomieszczeniu – jest to stan idealny dla mieszkania. Za duże nawilżenie (powyżej 60 procent) powoduje rozwój pleśni i grzybów.

Elektryczny nawilżacz termiczny (grzewczy, parowy)

Po włączeniu urządzenia do prądu, woda w pojemniku nagrzewa się za pomocą grzałki i uwalnia w postaci delikatnej mgiełki. Woda, gotując się, niszczy zanieczyszczenia i bakterie unoszące się w powietrzu. Dodatkowym plusem jest to, że lekko podnosi temperaturę w pokoju, co sprawdza się w chłodne dni. Nawilżacz parowy pobiera jednak dość dużo energii, wymaga częstego czyszczenia i odkamieniania, a korzystając z niego trzeba uważać, aby się nie oparzyć gorącą parą.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy działa na falach dźwiękowych o dużej częstotliwości. Człowiek nie odczuwa tych delikatnych wibracji, zwierzęta niestety tak. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej mgiełkę. Większość urządzeń posiada stopnie regulacji natężenia pracy oraz możliwość wyboru pary ciepłej (podgrzanej) lub zimnej. Wygodnym rozwiązaniem jest też to, że większość modeli ma wbudowany higrometr, czyli wilgotnościomierz. Pozwala on na bieżąco kontrolować wilgotność powietrza w pokoju i dostosowywać pracę urządzenia do warunków. Zaawansowane urządzenia mają też dodatkowe funkcje np. jonizator powietrza, oczyszczacz powietrza, automatyczną regulację natężenia nawilżania, automatyczne wyłączanie przy pustym zbiorniku, elektroniczny panel sterowania itp.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny zawiera zbiornik wody, filtr włókninowy nawilżany wodą i wentylator wymuszający cyrkulację. Po włączeniu urządzenia wentylator zasysa z pomieszczenia suche powietrze, przepuszcza je przez filtr i wypuszcza nawilżone w postaci zimnej mgiełki. Powietrze w urządzeniu nie jest ogrzewane. Niektóre modele mają funkcję aromaterapii, przez co, oprócz nawilżania, rozpylają w pokoju zapach. Ewaporacyjny nawilżacz pobiera znacznie mniej energii, w porównaniu z np. parowym. Minusem urządzenia jest to, że w czasie pracy szumi, co może przeszkadzać, np. podczas snu. Wymaga też regularnego czyszczenia i wymiany filtra.

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Do dziecięcego pokoju można wstawić ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który dzięki cichej pracy nie wybudzi dziecka ze snu. Ultradźwięki wykorzystywane w urządzeniu stosowane są również w diagnostyce kobiet ciężarnych i noworodków. Pomimo korzystania z elektrycznego nawilżacza, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju dziecięcego.

 

Suche powietrze można też nawilżyć, stosując domowe sposoby. Najprostszym z nich jest wstawienie do pokoju naczynia z wrzątkiem. Trzeba jednak uważać, by się nie poparzyć. Prostym rozwiązaniem jest też zawieszenie na grzejniku mokrych ręczników. Te metody są jednak mało wydajne.


Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49