Dziewczynka szczotkuje zęby
Image by LifetimeStock.com

O zęby trzeba dbać od samego początku

Dziewczynka szczotkuje zęby
Image by LifetimeStock.com

Chociaż mleczaki wypadają to trzeba właściwie o nie dbać, by nie zmagać się w przyszłości z problemami jamy ustnej. Zęby mleczne mogą zarazić próchnicą zęby stałe, a – jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, by wyrobić u dziecka nawyk szczotkowania zębów i ograniczyć cukier w jego diecie.

Dbanie o zęby niemowlaka

Mogłoby się wydawać, że dopiero co wyrżnięte zęby nie są narażone na próchnicę. To jednak mylne przekonanie. Dlatego trzeba odpowiednio pielęgnować jamę ustną dziecka już od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków. Z półrocznym maluchem dobrze jest wybrać się do stomatologa. Wówczas lekarz wyjaśni zasady pielęgnacji zębów u niemowlęcia. Gdy wyrosną kolejne zęby mleczne, można do higieny jamy ustnej u dziecka używać bardzo miękkiej szczoteczki i letniej wody albo gazika nawiniętego na palec i nasączonego naparem z rumianku.

Szczotkowanie mleczaków – nauka przez naśladowanie

We wczesnym dzieciństwie, a więc po skończeniu roku, maluch powinien zostać oswojony ze szczoteczką do zębów. W tym czasie warto zacząć wyrabiać w dziecku pozytywne nawyki. Przede wszystkim dając dobry przykład, np. urządzając wspólne mycie zębów. Ważne, by nauka odbywała się poprzez pozytywne skojarzenia, a nie metodą straszenia dentystą. Dziecko po pierwszych urodzinach może używać pasty do zębów, jednak w minimalnej ilości. Ponadto dobrze jest ograniczyć cukier w diecie pociechy, to także zmniejszy ryzyko próchnicy.

Lakowanie i lakierowanie zębów mlecznych

Zabezpieczyć zęby i wzmocnić je za pomocą specjalnych preparatów można w każdym wieku. Lakowanie zębów mlecznych u dziecka sprawi, że będą one mniej narażone na próchnicę. Dzięki temu można oszczędzić dziecku bólu i traumatycznego leczenia – mleczaki bolą tak samo jak zęby stałe. Lakowanie polega na wygładzeniu zębów poprzez wypełnienie bruzd i naturalnych szczelin. Dzięki temu próchnica nie zaatakuje zębów, które niedługo po wyrżnięciu się są słabe. Lakowanie zębów mlecznych można przeprowadzić u dziecka 2- czy 3-letniego. Lakierowanie polega na pokryciu zębów substancją z fluorem. Jednak w przypadku dzieci szczególnie ostrożnie należy postępować z samodzielnym stosowaniem preparatów z fluorem, ponieważ jego nadmiar może powodować kruchość i rozpad szkliwa, a także matowienie zębów. Oba zabiegi – zarówno lakowanie, jak i lakierowanie – są bezbolesne i sprawdzają się w zapobieganiu próchnicy zębów mlecznych.


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48