Dzieci w basenie
Image by LifetimeStock.com

Zabawy rozwojowe dla trzylatków – przyjemność i nauka w jednym

Dzieci w basenie
Image by LifetimeStock.com

Ćwiczenia rozwojowe dla trzylatków uczą przez zabawę. To, co dla dorosłych jest nauką, dla dzieci stanowi niezwykłą frajdę. Dobrze maksymalnie to wykorzystać, ponieważ z wiekiem nie da się nadrobić straconego czasu.

Kształcące zabawy dla trzylatków

Żeby dziecko nie zniechęciło się do pisania, warto dać mu szansę wielokrotnego podejmowania prób, a to umożliwia pisanie w mące, kaszy, ryżu. Kolejna rzecz, która sprawia trudność trzylatkowi, to zdrobnienia. Dziecko, żeby nazwać coś, co jest małe, stosuje zwykle stopniowanie opisowe, tzn. mówi małe krzesło, a nie krzesełko. Zabawa w zdrobnienia pomoże mu nauczyć się jednowyrazowych określeń.

Pisanie i rysowanie w kaszy, ryżu, mące

Kreślenie literek i rysunków w sypkich materiałach spożywczych, np. kaszy, ryżu, mące usprawnia motorykę małą, czyli ruchy palców i dłoni. Warto więc poświęcić dziecku czas, rozsypać na stolnicy lub ceracie kaszę, ryż i mąkę i pozwolić dziecku stworzyć dowolny rysunek lub uczyć je w ten sposób liter. To miła odmiana dla codziennego używania pisaków, więc dziecko chętnie zaangażuje się w nowe zajęcie. Pisanie w sypkich materiałach spożywczych ma jeszcze jedną ważną zaletę - jeżeli dziecku nie uda się stworzyć takiej literki, jakiej chciało, np. „d” będzie miało krzywy ogonek, nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko zmienić kształt spółgłoski. W przypadku posługiwania się pisakiem, pozostaje jedynie skreślenie literki i rozpoczęcie pracy na nowo, a to może zniechęcić dziecko. Bardzo ważne jest, by trzylatek miał poczucie sukcesu, a pisanie i rysowanie w kaszy, ryżu czy mące umacnia jego pewność siebie.

Zabawa w zdrobnienia

Przygotuj ilustracje z przedmiotami różnej wielkości. Pokazuj dziecku, dodając komentarz, np. „To jest duży kubek, a to mały – kubeczek; To jest duży but, a to mały – bucik” itd. Za drugim razem wystarczy, że pokażesz dziecku rysunki, a ono je nazwie. Dzięki tej zabawie dziecko nieświadomie uczy się, że język polski  jest językiem fleksyjnym (słowa mają końcówki, odmieniają się).


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04