Przedszkolaki trzymają się za ręce
©svetaorlova/Fotolia

Zabawy dla przedszkolaków – 3 propozycje

Przedszkolaki trzymają się za ręce
©svetaorlova/Fotolia

Zabawy dla przedszkolaków spełniają ważną rolę w rozwoju dziecka. Oprócz wartości poznawczych, rozwijają kompetencje społeczne – uczą szacunku do innych oraz pomagają radzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Cenne są zarówno tradycyjne zabawy dla przedszkolaków, takie jak ciuciubabka, kółko graniaste, stary niedźwiedź, mam chusteczkę, jak i te bardziej innowacyjne.

Integracyjne zabawy dla przedszkolaków

Kreatywność, współzawodnictwo, dobra pamięć, śmiech – zabawy dla przedszkolaków to przyjemność i nauka w jednym.

1. Zabawa w krowę

Należy zacząć od wyboru osoby, która będzie krową. Kiedy decyzja już zapadnie, osoba ta wyciąga dłoń lub dłonie (w zależności od liczby uczestników), a pozostali łapią ją za place. Postać mianowana na krowę wypowiada słowa „Czy krowa daje mleko” i zaczyna wymieniać różne kolory, dzieci odpowiadają „tak” lub „nie”. Kiedy przybrana krowa wypowie słowo „biały”, dzieci krzyczą „tak” i zaczynają uciekać. Krowa ma za zadanie wszystkich złapać.

2. Fasolki – zabawa na kreatywność

Do zabawy potrzebne są fasolki – możesz wykorzystać prawdziwe warzywa lub ilustracje. Zadaniem dzieci jest podchodzenie do rówieśników i zadawanie pytań – za każdą odpowiedź „tak” otrzymują od prowadzącego fasolkę. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej warzyw. Dobrze jest wyznaczyć na początku czas, np. 5 minut i odmierzać go ze stoperem w ręku (dzieci będą miały poczucie sprawiedliwości).

3. Zabawa zapoznawcza

Dzieci siadają w kole, zamykają oczy. Dorosły podchodzi do wybranego dziecka i dotyka jego ramienia. Wybrane dziecko staje tyłem do grupy i zamyka oczy. Dzieci razem z prowadzącym wybierają kolejne dziecko, które chowa się pod chustą animacyjną. Osoba stojąca tyłem odwraca się, a dzieci pytają, kogo brakuje. Jeżeli przedszkolakowi uda się zgadnąć, otrzymuje gromkie brawa. Jeśli nie, wybiera osobę, która go zastąpi.

 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39