Zabawski sensoryczne
© MNStudio/Adobe Stock

Zabawki wspierające rozwój sensoryczny dzieci

Zabawski sensoryczne
© MNStudio/Adobe Stock

Zabawki dla dzieci mogą nie tylko cieszyć, ale też rozwijać. Ostatnio bardzo dużo uwagi poświęca się odpowiedniemu rozwojowi integracji sensorycznej dzieci, dlatego wybierając zabawki dla swojej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, żeby znalazły się pośród nich również takie, które stymulują ten obszar.

 

Na zabawki wspierające rozwój sensoryczny dzieci można wydać bardzo dużo pieniędzy, poddając się marketingowi. Warto jednak pamiętać, nie zawsze cena świadczy o jakości, a wiele takich zabawek można wykonać samemu.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to po prostu współdziałanie wszystkich zmysłów i umiejętność adekwatnego odbioru informacji z otoczenia. A więc to, że dziecko odczuwa światło, hałas, dotyk czy temperaturę w odpowiedni sposób, a nie zbyt silnie lub zbyt słabo i że potrafi te informacje połączyć z własną reakcją. Prawidłowa integracja sensoryczna wiąże się z takimi umiejętnościami, jak zachowywanie równowagi, pisanie, czytanie, liczenie. Jej wspieranie jest też niezwykle ważne u dzieci z diagnozą zaburzeń rozwojowych, trudności w nauce, FAS, ADHD i autyzmu.

Jakie zabawki wspierają rozwój sensoryczny dziecka?

Rozwój sensoryczny u dziecka wspierają wszystkie te zabawki, które oddziaływują na jego zmysły, więc tak naprawdę wszystkie, z którymi ma ono styczność. Niektóre z nich jednak zostały zaprojektowane z myślą o silniejszym oddziaływaniu na rozwój w tym zakresie:

  • huśtawki, bujaczki, karuzele – rozwijają zmysł równowagi i czucia głębokiego;
  • zabawki dotykowe o skomplikowanych fakturach, maty sensoryczne, gry z kształtami do wyczuwania dłonią, piasek kinetyczny, zabawki obciążeniowe – rozwijają zmysły dotyku i czucia głębokiego;
  • zabawki percepcyjne, oparte o kontrasty, wielokolorowe, wykorzystujące światło, kalejdoskopy, lustra, klepsydry, specjalne książeczki i karty – wspierają rozwój wzrokowy dziecka;
  • zabawki dźwiękowe, pozytywki, instrumenty – oddziałują na rozwój słuchowy;
  • gry z zapachami, pachnące farby czy flamastry – sprzyjają rozwojowi węchu.

Czy trzeba kupować bardzo drogie zabawki wspierające rozwój sensoryczny?

Chcąc zapewnić dziecku odpowiedni rozwój sensoryczny rodzic nie musi sięgać po, często wyjątkowo drogie, zabawki sensoryczne. Wystarczy zapewniać dziecku kontakt z jak największą ilością bodźców z otoczenia – na przykład pozwolić dotykać różnych rzeczy, oswajać z zapachami (na przykład przez wspólne gotowanie), bawić się w zabawy siłowe angażujące zmysł równowagi.

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15