Jak wzmacniać pewność siebie u dziecka?
© gera85/Adobe Stock

Jak wzmacniać pewność siebie dziecka?

Jak wzmacniać pewność siebie u dziecka?
© gera85/Adobe Stock

Pewność siebie u dzieci wiąże się z osiąganiem większych sukcesów w przyszłym życiu. Dzieci, które znają swoją wartość z większą łatwością poznają świat i się uczą, nie zrażają się porażkami i nie boją się podejmować wyzwań.

 

Rodzice mogą wzmacniać pewność siebie u dziecka na wiele sposobów, ale przede wszystkim powinni pamiętać o tym, żeby mu jej nie odbierać przez toksyczne sposoby wychowania

Czy rodzic ma wpływ na pewność siebie dziecka?

Rodzice mają bardzo duży wpływ na to, jak pewność siebie rozwija się u ich dziecka. Choć wiele osób uważa, że cecha ta jest dziedziczona, to w dużej mierze można ją kształtować. To, że charakteryzuje ona o wiele częściej dzieci pewnych siebie rodziców, wynika niekoniecznie z genów, ale z modelowania. Jest to proces, w którym dziecko przejmuje zachowania i sposób myślenia ważnej dla niej osoby. Rodzice wpływają też na pewność siebie u dziecka poprzez metody wychowawcze, które stosują oraz więź, którą z nim wytworzą.

Jak wzmacniać pewność siebie u dziecka?

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na pewność siebie u dziecka jest poczucie bezwarunkowej akceptacji i miłości otrzymywanej od rodziców. Jeśli dziecko jest przekonane, że jest w porządku takie jakie jest, to akceptuje samo siebie i daje mu to pewność siebie potrzebną do podejmowania wyzwań. Warto pamiętać, że bezwarunkowa akceptacja dotyczy również towarzyszenia dziecku we wszystkich jego emocjach, również tych trudnych, takich jak smutek czy złość.

 

Bardzo pomocna w budowaniu pewności siebie u dziecka jest zabawa. Szczególnie taka, w której rodzic rzuca mu wyzwanie i pozwala wygrać. Z czasem warto podnosić trudność zadania. Ważne jest też, żeby dziecko mogło swobodnie podejmować różne, nowe i czasami trudne aktywności i liczyć w tym na wsparcie rodzica.

Co niszczy pewność siebie u dziecka?

Pewność siebie u dziecka można zniszczyć na wiele sposobów. Najbardziej toksyczne jest uzależnianie miłości rodzica od zachowania dziecka, ciągle krytykowanie, wyśmiewanie i zawstydzanie.

 

Okazuje się jednak, że negatywnie na rozwój pewności siebie może wpływać również częste chwalenie, które sprawia, że zacznie ono uzależniać swoją wartość od oceny. Częste wyręczanie dziecka czy zabranianie mu podejmowania różnych aktywności (“jesteś za mały”, “to dla ciebie za trudne”) również niszczy pewność siebie dziecka.

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15