Niemowlę
© Nelly Kovalchuk/Fotolia

Wysypka na pośladkach – pieluszkowe zapalenie skóry, plamica alergiczna, niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji

Niemowlę
© Nelly Kovalchuk/Fotolia

U małych dzieci wysypka na pośladkach pojawia się najczęściej w okresie, kiedy noszą one pieluszki. Zazwyczaj przyczyną wysypki jest pieluszkowe zapalenie skóry i podrażnienie jej niewłaściwie dobranymi do wieku dziecka kosmetykami.

 

Jednak nie można wykluczyć, że dziwne plamki na dziecięcych pośladkach to wynik autoimmunologicznej choroby Schönleina-Henocha.

Wysypka na pośladkach w wyniku niewłaściwej pielęgnacji

Wrażliwa i cienka skóra dziecka ostro reaguje na drażniące substancje w niektórych kosmetykach. Dlatego malec powinien być pielęgnowany odpowiednimi dla jego wieku produktami, które nie zawierają surfaktantów czy sztucznych barwników.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Wysypka na pośladkach u dziecka może pojawić się też na skutek nieprzestrzegania zasad higieny. Skóra ulega podrażnieniu i mogą pojawić się na niej krosty, gdy ma długo kontakt z kałem i moczem lub jest niedokładnie oczyszczona podczas przewijania. Wówczas pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry. Choroba ta dotyka także dzieci, które noszą zbyt ciasne pieluszki i są przegrzewane. Wysypka na pośladkach i towarzyszący jej rumień mogą przerodzić się z czasem w nadżerki i wtedy jest to bardzo ostre zapalenie. Aby temu zapobiec, skórę należy dokładnie oczyszczać, a także natłuszczać ją i stosować kremy przeciwodparzeniowe. Wskazane jest też podczas przewijania pozostawienie dziecka na kilka minut bez pieluszki, to pozwoli skórze pooddychać i złagodzi ewentualne podrażnienia.

Wysypka na pośladkach może być objawem choroby

Wysypka na pośladkach może przybierać formę drobnych wybroczyn. Jeśli wygląda w ten sposób, może być objawem zapalenia naczyń związanego z immunoglobuliną A – choroby Schönleina-Henocha. Dotyka ona dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Choć jej przyczyny nie są znane, zaobserwowano, że pojawia się w trakcie lub tuż po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych, a także w przypadku zapalenia żołądka, po ospie wietrznej, odrze, różyczce bądź żółtaczce typu B i w kilku innych przypadkach. Małe wybroczyny przypominające wysypkę pojawiają się nie tylko na pośladkach, ale obejmują nogi i stopy. W większości przypadków towarzyszy im ból i opuchlizna stawów i bóle brzucha. Leczenie polega przede wszystkim na likwidacji objawów.

 

Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49