Dwójka dzieci idzie ulicą
©sabine hürdler/Fotolia

Wyprawka dla ucznia – co należy kupić przed nowym rokiem szkolnym?

Dwójka dzieci idzie ulicą
©sabine hürdler/Fotolia

Wyprawka szkolna to niemały wydatek dla domowego budżetu. Podręczniki szkolne to tylko jedna z wielu pozycji, jakie powinny się znaleźć na liście zakupów. Wybierając się na szkolne zakupy warto mieć przy sobie listę podstawowych przedmiotów do wyprawki szkolnej.
 

Wyprawka szkolna - podstawowa lista zakupów

Tornister szkolny

Plecak szkolny to jeden z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Musi być jednocześnie lekki i wygodny, ale również bardzo pojemny. Uczeń musi tu zmieścić książki, zeszyty i inne przybory szkolne. Ważne jest to, aby plecak miał usztywnione dno, regulowane szelki i  był wykonany z dobrej jakości materiału. W ofercie sklepów możemy również znaleźć tornistry na kółkach, które nie obciążają kręgosłupa.

Zeszyty szkolne

Na lekcjach niezbędne będą zeszyty, koniecznie trzeba mieć kilka sztuk w kratkę i w linię. Niekiedy przydadzą się również milimetrowe (na technikę) lub w pięciolinię (na muzykę). Do przedmiotów rozszerzonych, matematyki i polskiego potrzebne będą grubsze zeszyty 60-96 kartkowe lub zeszyty A4. Do przedmiotów, które będą tylko raz w tygodniu wystarczy cieńszy zeszyt.

Piórnik z wyposażeniem

Mamy do wyboru piórniki z pełnym wyposażeniem lub puste, do których trzeba wszystko dokupić. W piórniku powinny się znaleźć:

 • długopisy,
 • ołówki i gumka do ścierania,
 • kredki, flamastry, zakreślacze (szczególnie w podstawówce),
 • klej i nożyczki,
 • zestaw do geometrii: cyrkiel, linijki.

Podstawowe przybory szkolne

 • blok rysunkowy,
 • blok techniczny, 
 • teczki,
 • papieru kolorowe,
 • farby plakatowe lub akwarelowe,
 • nożyczki,
 • kredki świecowe lub ołówkowe,
 • plastelina.

 

Strój i buty na WF


Strój na WF to kolejna pozycja na liście zakupów do szkoły. Strój powinien składać się z wygodnej bawełnianej koszulki, spodenek lub dresów i butów sportowych. Najlepiej, żeby ubrania były dobrej jakości, z naturalnych, przewiewnych tkanin. Być może niezbędny będzie również zestaw na basen. W jego skład wchodzą: strój kąpielowy, klapki, ręcznik, czepek, żel pod prysznic.

Czy należy kupić podręczniki?


Zakupem podręczników szkolnych muszą martwić się jedynie rodzice, których dzieci uczęszczają do szkół ponadpodstawowych. Rodzice uczniów liceów, techników i szkół branżowych maja obowiązek zaopatrzyć dziecko w podręczniki wymagane przez wybraną szkołę. Listy książek znajdują się na stronach internetowych szkół. Dużo łatwiej mają rodzice młodszych uczniów. Podręczniki szkolne, tak jak w poprzednich latach, będą objęte programem rządowym "Dobry start". Oznacza to, że uczniowie będą mieli zapewnione darmowe książki, a ich zakup należy do obowiązków szkoły. 

 

Czy wyprawka szkolna różni się zależnie od wieku?


Nieco inaczej wygląda zestaw szkolny ucznia szkoły podstawowej od wyprawki starszych dzieci. W  pierwszych latach nauki możemy spodziewać się takich przedmiotów jak muzyka czy plastyka. W tym okresie niezbędne będą takie przybory szkolne jak plastelina, zeszyt 5-cioliniowy czy kredki. Licealistom zdecydowanie bardziej przydadzą się zestawy do geometrii, kalkulatory i grube zeszyty z dużą ilością kartek. 

 

Więcej na temat pierwszy dzień szkoły
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08