Kobieta biega pchając wózek dziecięcy.
©redzigzag.com/Fotolia.com

Wózek dziecięcy do biegania: wielkość kół, zwrotność, hamulce. Zalety zakupu joggera

Kobieta biega pchając wózek dziecięcy.
©redzigzag.com/Fotolia.com

Wózki dziecięce do biegania (joggery) pozwalają spędzić czas z dzieckiem i jednocześnie poprawić kondycję. Kupując joggera należy wybrać taki, który ma m.in. regulowaną rączkę, dwa hamulce i koła o wielkości między 16 a 20 cali.

 

Aby sprawdzić, czy będziesz zadowolona z joggera, pożycz go od kogoś na kilka dni. Dzięki temu dowiesz się też, jak  twoje dziecko zareaguje na szybszą jazdę wózkiem.

Zalety wózków dziecięcych przeznaczonych do biegania

Wózek przeznaczony do biegania łączy spacer z maluchem i dbanie o kondycję mamy (lub taty). Regularne treningi pozwolą na odbudowanie kondycji i poprawę sylwetki po ciąży.

Samo bieganie zapewnia wyrzut serotoniny, która poprawia humor. Aktywność fizyczna jest polecana na poporodowy spadek nastroju. Oprócz tego zwiększa poziom tlenu zarówno u mamy, jak i u dziecka. Szybsze poruszanie się wymusza branie głębszych oddechów. Wspólne wycieczki zbliżają, a zmiana formy spaceru sprawia, że nie kojarzy się on jedynie z nudną przechadzką.

Jogger to pojazd przystosowany do jazdy zarówno po asfalcie i kostce, jak też po śniegu, kamieniach lub piachu. Trudna nawierzchnia nie jest przeszkodą w odbyciu treningu właśnie dzięki temu wózkowi. Jego konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo osobie dorosłej i dziecku. Z joggerem mogą biegać również ojcowie. To dobry sposób na spędzanie czasu razem z dzieckiem i jednocześnie zadbanie o formę.

Niektóre wózki do biegania mają możliwość zamontowania gondoli, w której zmieści się dwoje dzieci. W przypadku transportu istotne jest to, że joggery łatwo się składają. Prościej będzie też znaleźć dla nich miejsce w mieszkaniu.

Jak wybrać wózek do biegania?

Wózki do biegania z reguły są podobne. Zwróć uwagę na kilka kwestii, które je wyróżnia, bowiem na rynku pojawiają się podróbki joggerów. Przeznaczone do treningów pojazdy dla dzieci mają:

  • najczęściej 3 koła (choć zdarzają się też modele z 4 kołami) od 16 do 20 cali zrobione z gumy piankowej - do wyboru są koła, skrętne z możliwością zablokowania i sztywne. Pierwszy rodzaj kół to rozwiązanie uniwersalne - ułatwia manewrowanie wózkiem podczas spacerów i zakupów oraz zablokowanie kół na czas biegu. Nie jest jednak polecany do jazdy w trudnym terenie, ponieważ jego łożysko może zostać uszkodzone. Sztywne koło zabezpiecza natomiast przed niekontrolowanymi manewrami lub zboczeniem z trasy na nierównej nawierzchni i jest polecane dla osób trenujących intensywne biegi;
  • regulację uchwytu rączki, która umożliwia dostosowanie wózka do wzrostu rodzica prowadzącego wózek;
  • wielopunktowe i wytrzymałe pasy bezpieczeństwa dla dziecka; e
  • hamulec ręczny (awaryjny) i nożny (postojowy);
  • schowek na telefon, dokumenty i miejsce na jedzenie oraz napoje,
  • rozkładany daszek i regulowane – rozkładane oparcie.

Niektóre z wózków można podczepić też do roweru


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30