wcześniak uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

8 wskazówek właściwej pielęgnacji wcześniaka

wcześniak uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Pielęgnacja wcześniaków, czyli dzieci, które urodziły się pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży, wymaga szczególnej troski. Po urodzeniu wcześniaki są osłabione, nie mają odpowiednio wykształconych narządów i posiadają małą ilość tkanki tłuszczowej, dlatego łatwo się wychładzają.

Pielęgnacja wcześniaków – monitorowanie oddechu, wagi i temperatury

Wcześniaki po wyjściu ze szpitala są bardzo malutkie, a rodzice boją się, że mogą zrobić im krzywdę. Nie ma się czego obawiać. Maluszkiem trzeba zajmować się podobnie jak dzieckiem, które przyszło na świat we właściwym terminie.

 

1. Opieka – dziecko wymaga od rodziców właściwej opieki, gdyż należy je częściej karmić, bardziej ogrzewać i bacznie obserwować. Pierwsze wizyty gości warto przełożyć na późniejszy termin, gdy maleństwa są bardziej odporne na wirusy i infekcje.

2. Monitor oddechu – warto zakupić monitor oddechu, ponieważ wcześniaki mogą mieć problemy z prawidłowym oddychaniem. Urządzenie umieszcza się przy łóżeczku dziecka. Jeśli przestanie oddychać włączy się alarm. Jeśli zauważysz, że dziecko głośno oddycha oznacza to, że ma sapkę. W takim wypadku podawaj do każdej dziurki nosa sól fizjologiczną, a po karmieniu układaj niemowlę w pozycji półsiedzącej.

3. Waga niemowlęca – maluszka należy ważyć raz na tydzień. Należy kupić specjalną wagę dla niemowlaków i ważyć dziecko.

4. Strzykawka lub pipetka – niekiedy niemowlę ma problem z prawidłowym ssaniem piersi bądź butelki. Można więc nauczyć maleństwo jedzenia za pomocą strzykawki czy pipetki.

5. Temperatura i kąpiel – temperatura w pokoju powinna mieć 22 stopnie. Jeśli przewijasz dziecko bądź kąpiesz zwiększ ją do 24-25 stopni. Unikaj przeciągów i zimnego powietrza, a na główkę zakładaj bawełnianą, cienką czapeczkę. Kąpiel powinna trwać około 15 minut, a pomieszczenie należy dobrze nagrzać.

6. Ubranka – unikaj ubranek z guziczkami na plecach, czy ze sztucznego materiału. Najlepsze będą ubranka bawełniane i rozpinane na przodzie.

7. Badania i szczepionki – wcześniak wymaga regularnych wizyt u specjalistów. Należy wybrać się do okulisty, laryngologa i kardiologa. Warto też utrzymywać stały kontakt z pediatrą, a także zaszczepić dziecko przeciwko żółtaczce i krztuścowi.

8. Pierwszy spacer – dziecko powinno utrzymywać stałą temperaturę ciała (36,6-37 stopni), by mogło wyjść na spacer na świeżym powietrzu.

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Czy Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się na karmienie piersią? Wiemy!

zobacz 01:23