uśmiechnięta dziewczynka i chłopiec
©jolopes/Fotolia

Seplenienie międzyzębowe, czyli język, który wystaje z buzi podczas mówienia

uśmiechnięta dziewczynka i chłopiec
©jolopes/Fotolia

Seplenienie międzyzębowe to wada wymowy diagnozowana najczęściej u przedszkolaków. Dzieci wkładają język między zęby, wskutek czego nieprawidłowo wymawiają głoski: s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, t, d, n, l. Podczas wymawiania tych głosek czubek języka powinien przylegać do wewnętrznej powierzchni dolnych siekaczy.

 

Do seplenienia międzyzębowego przyczynia się ssanie smoczka (należy go wyjmować od razu, gdy dziecko zaśnie), picie mleka z butelki ze smoczkiem, ssanie kciuka lub trudne przeżycia. Problemem jest również mówienie ze smoczkiem w jamie ustnej, ponieważ żuchwa jest obniżona a usta półotwarte. Jeśli zauważysz, że dziecko sepleni, np. wymawia „ś” zamiast „s” lub „sz” („siosa”, „sianki”), jak najszybciej skontaktuj się z logopedą.

Ćwiczenia redukujące seplenienie międzyzębowe

Ćwiczenia, które pomagają przy seplenieniu międyzębowym mają na celu zlikwidowanie nawyku wysuwania języka z buzi. Wykorzystaj następujące zabawy:

  • Zabawa w węża

Przygotuj zwierzęta (pluszaki lub ilustracje). Powiedz dziecku, że język jest wężem, a buzia jaskinią. Zadaniem dziecka jest jak najszybciej schować się przed innymi zwierzętami.

  • Zabawa w pająka i muchy

Dziecko lub grupa dzieci biega po wolnej przestrzeni, bzycząc: bzzzz, bzzzzzzzzzzz. W pewnym momencie wchodzi pająk, który krzyczy „pająk!”. Zadaniem much jest jak najszybciej zatrzymać się w miejscu i przestać bzyczeć. Osoba, która się poruszy zostaje schwytana przez pająka. Ważne jest zmienianie ról.

W leczeniu seplenienia międzyzębowego pomaga także: robienie dzióbków (udajcie ptaszki), przesyłanie buziaków, zamiana policzków w baloniki (dziecko nadmuchuje policzki), a następnie przekłuwa je palcem.

 

Wymienione ćwiczenia mogą jedynie wspomóc, a nie zastąpić wdrożenie terapii logopedycznej.

 

Przeładuj

Czy Marlena i Seweryn z "Rolnik szuka żony" naprawdę się rozstali? Zobacz ich historię miłości

zobacz 02:12