Dziecko przytula misia, w tle na kanapie siedzą rodzice.
©Photographee.eu/Fotolia

Kto jest ojcem dziecka? Genetyczne testy na ojcostwo dają niemal stuprocentową pewność

Dziecko przytula misia, w tle na kanapie siedzą rodzice.
©Photographee.eu/Fotolia

Ojcostwo można potwierdzić lub wykluczyć za pomocą badania DNA. Testy najczęściej przeprowadza się niedługo po urodzeniu dziecka, ale można je wykonać także w ciąży, a nawet u osób dorosłych.

 

Prawidłowo przeprowadzony test genetyczny daje 99,99% pewności przy potwierdzenia ojcostwa lub 100% w przypadku jego wykluczenia.

Badanie genetyczne DNA – przebieg

Test DNA ustalający ojcostwo to długa i skomplikowana procedura przeprowadzana w laboratorium. Każda próbka jest sprawdzana dwu- lub nawet trzykrotnie, w celu zminimalizowania ryzyka błędu. Materiał genetyczny pozyskany najczęściej z krwi lub śliny badanych osób (rodziców i dziecka) poddaje się działaniu odczynników, które rozrzedzają błonę komórkową i uwalniają z niej kwas deoksyrybonukleinowy, czyli DNA. Jest ono następnie oddzielane od pozostałych składników komórek za pomocą specjalnej wirówki i membrany, na której gromadzi się czyste DNA. Wyselekcjonowany w ten sposób materiał poddaje się badaniu i oznaczeniu jego cech, a następnie porównuje się DNA rodziców i dziecka.

Ustalenie ojcostwa: w jakim wieku musi być dziecko?

Testy potwierdzające lub wykluczające ojcostwo można wykonać w każdym wieku, nawet u osób dorosłych. U dzieci możliwe jest przeprowadzenie testu już w drugiej dobie życia dziecka, chociaż sądy wymagają, aby dziecko w momencie badania miało skończone 6 miesięcy. Prywatnie możliwe jest także genetyczne badanie prenatalne, czyli wykonane jeszcze przed porodem. Przeprowadza się je od 10 tygodnia ciąży. Do testów prenatalnych pobiera się krew od matki i potencjalnego ojca, a DNA dziecka izoluje się z materiału genetycznego kobiety. Możliwe jest też wykonanie ciążowego testu na ojcostwo za pomocą amniopunkcji (badania płynu owodniowego), ale jest to badanie inwazyjne i może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu.

Test na ojcostwo prywatny i sądowy: różnice

W rozprawach sądowych, na przykład w sprawach alimentacyjnych, akceptowane są jedynie testy na ojcostwo wykonane w placówkach z atestem Komisji Hemogenetyki Sądowej przy Polskim Towarzystwie Medycyny Sądowej i Kryminologii. Badanie wykonywane jest z udziałem obojga rodziców i w obecności świadków. Procedura jest bardzo sformalizowana: spisywany jest protokół, dokładnie sprawdzane są dokumenty i tożsamość badanych osób. Wymaz do testów sądowych pobierany jest z wewnętrznej strony policzka. Oprócz oficjalnych testów sądowych można wykonać także prywatne badanie na ojcostwo. Usługi tego typu oferuje wiele klinik. Testy można wykonać nawet bez wychodzenia z domu – wystarczy zamówić zestaw testowy a wymazy wysłać pocztą. Podobnie jak w przypadku testu sądowego, próbkę do badań powinno się pobrać z policzka. Dopuszczalne są też jednak fragmenty naskórka, paznokcia, włos lub krew. Czasami akceptowane są nawet tak niestandardowe próbki jak ślina na gumie do żucia, lizaku czy papierosie. Test można wykonać anonimowo, także bez wiedzy drugiego rodzica. Wynik badań prywatnych nie jest pewny, dlatego nie może być użyty jako dowód w postępowaniu sądowym. Prywatny test na ojcostwo kosztuje w granicach 600-1500 złotych, sądowy około 2000 złotych .

Czy matka także musi przejść testy genetyczne?

W procedurze sądowej ustalenia ojcostwa zawsze wymagane jest także badanie matki. Niezbędna jest pewność, że dziecko jest z nią spokrewnione. Służy to wykluczeniu takich sytuacji jak na przykład zamiana noworodków w szpitalu czy wynajęcie osoby trzeciej do przeprowadzenia badań.

 
 
 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem geny
Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55