Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com

Test oksytocynowy, czyli test OCT sprawdzający stan serca płodu: przebieg i wskazania do wykonania

Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

 

Test oksytocynowy jest przeprowadzany na czczo. Przyszła mama ma zakładany wenflon z kroplówką. Badanie powinno być przeprowadzane w szpitalu, ponieważ istnieje ryzyko wywołania porodu.

Po co wykonuje się test OCT?

Test OCT jest testem diagnostycznym. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet, którym minął termin porodu.

Test oksytocynowy pozwala ocenić, w jakim stanie znajduje się serce dziecka i czy jest przygotowane do porodu. W jego trakcie można też ustalić wydolność łożyska. W czasie badania stwarzane są warunki podobne do tych, które zachodzą w trakcie akcji porodowej.

 

Przy teście OCT jest podawana oksytocyna w małej dawce. Jest to naturalny hormon, który jest wytwarzany w organizmie kobiety m.in. w czasie porodu. Wywołuje on skurcze macicy. Oksytocyna ogranicza jednocześnie ilość krwi, która trafia do płodu. W czasie badania stan dziecka jest kontrolowany przez KTG (monitoring serca płodu). Badanie może wywołać reakcję uczuleniową, zaburzenia pracy serca lub tętna u dziecka i jego niedotlenienie.

Jak przebiega test oksytocynowy?

Pacjentka w czasie testu oksytocynowego ma podawaną kroplówkę z oksytocyną. Na początku jednak jest podłączana do aparatu KTG na około 20 minut. Po tym czasie dostaje kroplówkę. Wywołuje ona skurcze macicy. Po pojawieniu się nie więcej niż 10 skurczów odłącza się oksytocynę. Następnie znów podłączany jest aparat KTG. Ponowne badanie trwa 5-10 minut.

 

Zapis KTG, który pokazuje spadki rytmu serca płodu, oznacza pozytywny wynik. Jest to wskazanie do zakończenia ciąży, poprzez wywołanie porodu lub wykonanie operacji cesarskiego cięcia. Negatywny wynik testu, czyli prawidłowy zapis KTG to dobra informacja. Nie powoduje konieczności indukcji (wywołania) porodu.

Kiedy test OCT nie powinien być wykonywany?

Przeciwwskazania do wykonania testu oksytocynowego to:

  • zbyt duże napięcie macicy,
  • mocno rozciągnięta macica – może być wynikiem dużej ilości porodów, które przeszła ciężarna, występuje też w trakcie ciąży mnogiej,
  • wcześniactwo oraz inne kłopoty płodu, które są zagrożeniem w przypadku porodu pochwowego,
  • przebyte wcześniej operacje mięśnia macicy,
  • niedostateczna dojrzałość szyjki macicy.
 

Więcej na temat ciąża poród
Przeładuj

W przeszłości Doda została Miss... Tytuł wybłagała jej mama? Musicie usłyszeć tę historię

zobacz 00:36