Choinka z prezentami
Image by LifetimeStock.com

Choinka, poinsecja, jemioła – żywe symbole świąt Bożego Narodzenia

Choinka z prezentami
Image by LifetimeStock.com

Święta Bożego Narodzenia symbolizują rośliny takie, jak: choinka, róża betlejemska czy jemioła. Każda z nich daje nadzieję na odrodzenie, nowe życie, jest symbolem związanym z narodzinami Jezusa.

Choinka – symbol świąt Bożego Narodzenia

Choinka to symbol świąt, który najprawdopodobniej znany był już w średniowieczu, ale dowody na jego istnienie potwierdzają dopiero źródła XVI-wieczne. Marcin Luter rozpropagował iglaste drzewka w Niemczech (zainspirowany świątecznymi choinkami, które zobaczył we Francji, ściślej Alzacji). Od Niemców obrzęd ustrajania choinki przejęli Anglicy, a następnie Amerykanie. Kościół katolicki przez długi czas wzbraniał się przed zastąpieniem domowej szopki choinką – aż do wieku XIX. Współcześnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych państwach. Drzewko jest symbolem odrodzenia, źródła życia – Chrystusa. Zieleń drzewa oznacza wieczne życie, jest to kolor symbolizujący nadzieję. Tradycyjnie, choinkę ubiera się w ciągu dnia w Wigilię. Ozdoby choinkowe bardzo często są w kolorze czerwonym – symbolu krwi Chrystusa, który umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Początkowo choinka była zdobiona jabłkami, orzechami włoskimi zawijanymi w folię aluminiową, ozdobami papierowymi. Dzisiaj można wybierać w różnego rodzaju bombkach i łańcuchach, którym towarzyszą wykonane ręcznie ozdoby, lampki (początkowo świeczki – symbol światła Chrystusa) i cukierki.

Gwiazda betlejemska – symbol Bożego Narodzenia

Gwiazdę betlejemska, inaczej poinsecję, wilczomlecz nadobny, zaczęto uprawiać w 1950 roku w Meksyku. Roślina stała się symbolem Bożego Narodzenia, ponieważ swoim kształtem przypomina gwiazdę, a to właśnie gwiazda w dniu narodzin Chrystusa prowadziła mędrców do celu – Betlejem. Warto wspomnieć również o kolorze kwiatu – czerwieni, który, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest symbolem krwi, męki Jezusa. Legenda o gwieździe betlejemskiej mówi o meksykańskiej dziewczynce, która nie miała wystarczająco pieniędzy, żeby na Wigilię przynieść prezent Jezusowi, ofiarowała mu więc liście. Po jakimś czasie liście, które leżały w kościele, zmieniły barwę na czerwoną i zieloną.

Jemioła – symbol Bożego Narodzenia

Jemioła (starzęśla) to zielona roślina, która porasta drzewa. Kwitnie w okresie przesilenia zimowego, dlatego uznaje się ją za symbol ponownych narodzin, życia duszy po śmierci ciała. Jemiołę wiesza się nad wigilijnym stołem, zdobi nią drzwi. Zgodnie z tradycją, zakochani, którzy pocałują się pod jemiołą, będą szczęśliwi przez długie lata. Według podań i wierzeń ludowych mężczyzna, który zerwie ostatni owoc z krzewu (po każdym pocałunku należy zrywać jeden), będzie cieszył się największą płodnością.

 

Więcej na temat prezenty opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00