Niemowlę ze smoczkiem leży w zielonym kocu.
Image by LifetimeStock.com

Spokój i opanowanie, czyli sposoby na kolki u niemowlaka

Niemowlę ze smoczkiem leży w zielonym kocu.
Image by LifetimeStock.com

Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.

Przyczyny kolki u niemowląt

Główną przyczyną kolki u niemowlaka jest nierozwinięty układ pokarmowy powodujący zaburzenia czynności trawienia. Kolkę powodują także:

 • łapczywe jedzenie oraz równoczesne połykanie dużych ilości powietrza,
 • stany lękowe i niepokój,
 • napięcie nerwowe u rodziców,
 • nietolerancja laktozy,
 • zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych,
 • alergia na białko mleka krowiego.

Sposoby na kolki u niemowlaka

Kolka jest dolegliwością przejściową. Można próbować łagodzić objawy kolki. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie, ponieważ dziecko odczuwa stres oraz poddenerwowanie rodziców i reaguje w podobny sposób. Do najpopularniejszych sposób łagodzenia objawów kolki należą:

 • noszenie na rękach – noszenie dziecka na rękach, tak aby brzuszek malucha opierał się na brzuchu rodzica uspokoi malucha i usprawni pracę jelit.
 • masaż brzuszka – w trakcie ataku kolki można pomóc dziecku masując brzuszek. Masaż należy wykonywać ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Innym sposobem masażu, który pomoże przy objawach kolki u niemowlaka, jest ułożenie malucha na brzuszku i masowanie pleców dziecka kolistymi ruchami. Masaż ułatwi wydalanie gazów.
 • herbatki ziołowe – w godzinach występowania dolegliwości związanych z kolką można podać dziecku herbatkę ziołową np. z kopru włoskiego, która złagodzi ból i pomoże pozbyć się zalegających gazów. Należy jednak podawać herbatki ostrożnie, ponieważ u niektórych dzieci mogą one potęgować ból i zwiększać ilość gazów.
 • ciepłe okłady lub kąpiel – kolkę oraz wzdęcia złagodzą ciepłe okłady i kąpiele w ciepłej wodzie. Na brzuszku niemowlaka można położyć pieluchę tetrową zagrzaną żelazkiem lub na ciepłym grzejniku. W trakcie kąpieli dziecko rozluźni mięśnie, uspokoi się i łatwiej pozbędzie się gazów.
 • dieta mamy – w przypadku dzieci, które są karmione piersią, ważną rolę odgrywa także dieta mamy. Kobiety karmiące piersią powinny zrezygnować z picia mocnych kaw, herbat i jedzenia pikantnego jedzenia. Należy odstawić także produkty zawierające kakao, dania smażone oraz wszystkie produkty wzdymające takie jak kapusta lub groch.
 • dźwięki otoczenia – w przypadku niektórych dzieci uspokajająco działa jednostajny dźwięk z otoczenia np. odgłos odkurzacza, samochodu lub suszarki do włosów.
 • właściwa technika karmienia – istotną kwestią jest także ułożenie dziecka w trakcie karmienia. Łapczywe, niespokojne jedzenie i połykanie dużych ilości powietrza potęguje dolegliwości kolki u niemowląt. W trakcie karmienia mama powinna ułożyć dziecko w takiej pozycji, aby jego główka znajdowała się powyżej reszty ciała.
 • leki rozkurczowe – w przypadku, gdy domowe sposoby na złagodzenie kolki u dziecka nie pomagają, można podać maluchowi leki rozkurczowe na bazie symetykonu, które poprawią czynności układu pokarmowego. Leki należy podawać po konsultacji z lekarzem.

Zobacz także: krople na kolkę dla niemowląt

 

 

Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49