Dziewczynka z rumieńcem na policzku
© Firma V/Fotolia.com

Rumień zakaźny – łagodne zakażenie wirusowe

Dziewczynka z rumieńcem na policzku
© Firma V/Fotolia.com

Rumień zakaźny u dzieci rozprzestrzenia się bardzo szybko, szczególnie w przedszkolach, ponieważ do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Choroba ma łagodny przebieg z charakterystycznym czerwonym rumieniem na twarzy w kształcie skrzydeł motyla. Jednorazowe zachorowanie na rumień zakaźny uodparnia człowieka na całe życie.

Rumień zakaźny u dzieci – przyczyny i objawy zakażenia

Rozprzestrzeniający się drogą kropelkową wirus B19 z grupy parwowirusów wywołuje chorobę zwaną rumieniem zakaźnym. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą. Okres wylegania się choroby trwa ponad tydzień i nie daje żadnych objawów. Po około 7 dniach na obu policzkach pojawia się symetryczna, sinoczerwona wysypka w kształcie motyla. Stopniowo rozprzestrzenia się na szyję, ramiona, finalnie obejmując niemal całe ciało. Po kilku dniach rumień tworzy plamki, siateczki i koronkowe wzory na skórze.

Do wysypki szybko dołączają kolejne objawy, takie jak:

  • trwająca nie dłużej niż 1-2 dni podwyższona temperatura – nieprzekraczająca 38 stopni,
  • typowe dla zakażeń wirusowych: ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, katar, bóle głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

 

Po około 11 dniach od pojawienia się wysypki zaczyna ona stopniowo blednąć od dołu ciała ku górze. Czerwone plamy na ciele utrzymują się jeszcze przez około 3 tygodnie. Mogą po tym czasie pojawiać się jeszcze podczas wysiłku fizycznego lub w wyniku dużego stresu. Rumień nie pozostawia żadnych blizn.

Rumień zakaźny u dzieci – diagnoza i leczenie

Rumień zakaźny występuje u dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Mimo że jest to choroba mająca łagodny przebieg, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Ważne jest, aby odseparować dziecko od innych, ponieważ przez kilka dni przed pojawieniem się wysypki (oraz na kilka dni po niej) dziecko zaraża. Choroba ustępuje sama, dlatego nie jest wymaganie leczenie farmakologiczne. 

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53