niemowlę owinięte w ręcznik
Image by LifetimeStock.com

Rozwój wcześniaka – przedwczesny poród i jego konsekwencje

niemowlę owinięte w ręcznik
Image by LifetimeStock.com

Rozwój wcześniaka zależy od tygodnia ciąży, w którym przyszło na świat dziecko – im wcześniej to się stanie, tym większe ryzyko powikłań, np. sepsy i opóźnień w rozwoju psychoruchowym. Rozwój intelektualny i fizyczny jest początkowo gorszy niż rówieśników, ale po około 2-3 latach wyrównuje się.

 

Rozwój wcześniaka zależy m.in. od tego, czy mózg dziecka został uszkodzony, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Tkanka, która otacza mózg wcześniaka jest bardzo wrażliwa, mogło dość do niedotlenienia lub krwawienia do ośrodka układu nerwowego. Rozwój wcześniaka może przebiegać nieharmonijnie (część umiejętności opanowuje o czasie, część nie) lub z opóźnieniem (rozwija się później niż rówieśnicy).

Rozwój wcześniaka a kłopoty z oddychaniem

Wcześniak ma nie do końca wykształcony układ oddechowy, nerwowy, krążenia, dlatego dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży zwykle nie mogą samodzielnie oddychać – znajdują się pod respiratorem. Inkubator zapewnia niemowlęciu właściwą temperaturę ciała, której samo nie jest ono w stanie utrzymać.

Rozwój wcześniaka a problemy z karmieniem

Niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy powoduje, że dziecko nie ma odruchów ssania, dlatego karmione jest dożylnie lub sondą dożołądkową. Pomimo tego, niezwykle ważne jest, żeby matka ściągała pokarm, który traktuje się poniekąd jak lek i podaje przez sondę.

Rozwój wcześniaka a wiek korygowany

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy rozwój wcześniaka jest prawidłowy, należy odjąć od wieku kalendarzowego dziecka czas, o który przyszło na świat za wcześnie (od wyznaczonej daty porodu), np. jeśli dziecko ma 12 miesięcy, a urodziło się 2 miesiące przed terminem, należy obserwować rozwój wcześniaka pod kątem dziecka 10-miesięcznego.

Rozwój wcześniaka - niepokojące sygnały

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka jeden z poniższych symptomów, koniecznie zgłoś to pediatrze:

  • układa się niesymetrycznie, w literę c;
  • jest ospały;
  • ciężar ciała nie zmienia się;
  • krztusi się;
  • nie wydaje dźwięków;
  • nie jest zainteresowane zabawkami;
  • jest nieobecne, nie patrzy na rodziców, nie uśmiecha się.

Rozwój wcześniaka a pobyt w szpitalu

Środowisko dziecka, które od urodzenia przebywa w szpitalu jest bardzo ubogie w bodźce – otaczają go białe ściany i szumiące urządzenia medyczne. Dla prawidłowego rozwoju wcześniaka niezastąpiony w tym czasie jest kontakt z mamą – ważne, aby dziecko dotykać, głaskać, przytulać (oczywiście po uprzednim umyciu rąk i za zgodą personelu medycznego). Wcześniakowi, który nie ma poważnych schorzeń daje się możliwość kangurowania (przytulania), dzięki czemu słyszy bicie serca mamy i czuje jej ciepło. Rozwój wcześniaka, który jest przytulany przez matkę, przebiega sprawniej niż u wcześniaków, które tego kontaktu nie mają. Dziecko może opuścić szpital, jeśli waży minimum 2 kilogramy, potrafi samodzielnie oddychać i ssie.

Rozwój wcześniaka a nadpobudliwość

Prawdą jest, że dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży często są nadpobudliwe. Na taki stan rzeczy wpływ mają nieprawidłowe bodźce, które dziecko otrzymuje wewnątrz macicy oraz nadopiekuńczość rodziców.

 

Więcej na temat poród opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16