maluszek uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Jak niemowlę rozwija się w pierwszych dwunastu miesiącach?

maluszek uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc.  W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa.

Rozwój fizyczny niemowlaka miesiąc po miesiącu

1 miesiąc życia dziecka – maleństwo po urodzeniu ma zaczerwienione policzki i podpuchnięte powieki. Wszystkie te objawy z czasem zanikają, dlaczego nie masz się czym martwić. Nóżki i rączki maleństwa są charakterystycznie zgięte w stawach. Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze rozwinięty i skupiony jest głównie na rodzicach. Maluch nie odróżnia jeszcze kolorów, z wyjątkiem bieli i czerni. Miesięczne dziecko rozpoznaje już dźwięki i unosi główkę do góry.

 

2 miesiąc życia dziecka – w drugim miesiącu życia niemowlę potrafi kontrolować ustawienie główki i unieść ją z pozycji na brzuszku na wysokość 5 cm. Coraz częściej jego uwagę przykuwają zabawki i widzi już z większej odległości. Bobas zaczyna reagować na mimikę twarzy i głosy ludzi z otoczenia. Uwielbia noszenie na rękach. W drugim miesiącu życia pojawia się często kolka żołądkowa, przez co dziecko często płacze.

 

3 miesiąc życia dziecka – niemowlę unosi główkę coraz wyżej. Coraz częściej obraca się z boku na bok i śledzi ruchy swoich rodziców. Przy tym zaczyna gruchać i bawić się grzechotką.

 

4 miesiąc życia dziecka – maluszek waży dwa razy więcej niż zaraz po urodzeniu. W tym czasie zaczyna też sięgać rączką po interesujący go przedmiot i przewraca się z boku na bok. Możemy usłyszeć częsty śmiech malca, jak i jego cmokanie. W nocy śpi nawet 7 godzin, a w dzień upomina się regularnie, czyli co 3-4 godziny o jedzenie.

 

5 miesiąc życia dziecka– niemowlę urosło około 2-2,5 cm i przytyło 0,5 kg. Oprócz przekręcania się z brzucha na plecy i na odwrót potrafi też unieść klatkę piersiową i zastosować pozycję foki. Siedzi już pewnie, oczywiście podpierając się, a zabawkę bez problemu przekłada z ręki do ręki.

 

6 miesiąc życia dziecka – w tym miesiącu dziecko poznaje swoje ciało i lepiej koordynuje ruchy. Mogą pojawić się już pierwsze ząbki. Jest to czas, w którym każde dziecko rozwija się inaczej.

 

7 miesiąc życia dziecka – dziecko potrafi siadać i przesuwać się do przodu. Inną cechą typową dla tego miesiąca jest umiejętność gryzienia i żucia. Niektóre maleństwa w siódmym miesiącu reagują na swoje imię.

 

8 miesiąc życia dziecka – to odpowiedni czas, w którym można nauczyć maleństwo klaskania. Dziecko umie samodzielnie siedzieć i trzymać zabawki całymi dłoniami.

 

9 miesiąc życia dziecka – w dziewiątym miesiącu niemowlę powtarza sylaby „ma-ma” czy „ta-ta” i uczy się raczkować. Rozpoznaje w bajkach, czy na rysunku zwierzątka.

 

10 miesiąc życia dziecka – dziecko jest uśmiechnięte, radosne i przyjmuje postawę otwartą wobec osób znanych z otoczenia. Bawi się z rodzicami, np. zakładając i zdejmując kocyk na główkę. Wydaje coraz bardziej intensywne dźwięki i odgłosy, gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Potrafi też wstać z pozycji siedzącej i reaguje na polecenia rodziców, np. „Zrób papa”, bądź „Daj buziaka”.

 

11 miesiąc życia dziecka – jedenastomiesięczne dziecko potrafi zjeść pokrojone w plasterki czy drobne kawałeczki owoce, warzywa i wszystko to co jedzą rodzice. Maluszek pije z też z kubka bądź ze szklanki. Potrafi siedzieć bez podparcia i coraz częściej powtarza usłyszane wyrazy. Dziecko chodzi po mieszkaniu podtrzymując się osoby dorosłej.

 

12 miesiąc życia dziecka – roczne dziecko samodzielnie już chodzi bądź trzyma się za rączkę rodziców. Maleństwo w tym czasie posiada około sześciu zębów i wypowiada samodzielnie słowa. Doskonale rozpoznaje osoby z otoczenia. Powtarza czynności, które wywołują u maleństwa radość i wykonuje polecenia wydane przez rodziców.

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59