kobieta z wózkiem dziecięcym na spacerze
©Daria Filiminova/Fotolia

Wózki dziecięce: głęboki, spacerówka, dwufunkcyjny czy modny retro?

kobieta z wózkiem dziecięcym na spacerze
©Daria Filiminova/Fotolia

Najmodniejsze są obecnie wózki utrzymane w stylu retro. Wybierając między wózkiem dziecięcym klasycznym, spacerówką a wielofunkcyjnym kierujemy się wiekiem dziecka. Przy zakupie wózka dziecięcego powinno się zwrócić uwagę, czy poszczególne jego elementy: kosz, siedzisko, poręcz, kółka są regulowane i jest możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb.

 

Gdy na świat przychodzi dziecko, świeżo upieczeni rodzice przeważnie są już zaopatrzeni w wózek dziecięcy. Który wybrać, aby spełniał swoją funkcję, a przy okazji dobrze się prezentował podczas spaceru? Oto kilka modeli, które nie tylko są modne, ale również wielofunkcyjne:

  • model klasyczny, czyli głęboki – to model od lat cieszący się uznaniem wśród rodziców - głównie dzięki dużej gondoli, która chroni dziecko przed nagłymi zmianami pogody. Jest to wózek przeznaczony dla niemowlaków, ponieważ dziecko zazwyczaj leży w nim (choć jest możliwość regulacji oparcia i lekkiego podniesienia go). Kupowany jest jako pierwszy wózek dla dziecka. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, aby koła były zwrotne (obracały się wokół własnej osi), co znacznie ułatwia prowadzenie wózka po nierównym terenie. Droższe modele często mają wyżej położoną gondolę, dzięki czemu nie trzeba schylać się do dziecka – wydaje się to mało istotne, ale po kilku miesiącach zwykle mamy wystarczająco nadwyrężony kręgosłup, więc warto na ten element zwrócić uwagę;
  • spacerówka – to model przeznaczony dla dzieci starszych (takich, które już potrafią samodzielnie siedzieć), ponieważ w spacerówce dziecko przebywa w pozycji siedzącej. Zwykle używają go dzieci powyżej pierwszego roku życia. Kupując go warto wybrać taki, którego materiał będzie można łatwo wyprać (kilkulatek często może go pobrudzić), taki, który będzie miał pasy bezpieczeństwa (to na wypadek gdyby dziecko koniecznie chciało z niego wysiąść) oraz taki z podstawką z przodu, na której dziecko będzie mogło trzymać przekąskę, napój czy zabawkę.

Zobacz także: spacerówki dla dzieci

 

  • Głęboko-spacerowy – to model z wymiennym siedziskiem z modelu spacerowego na kosz z modelu klasycznego (inaczej nazywany dwufunkcyjny). Mamy jeszcze do wyboru wózek trzyfunkcyjny – wtedy do wymiennego siedziska i kosza dołączany jest fotelik do samochodu. To model wózka, który najdłużej posłuży dziecku – będzie odpowiedni zarówno dla niemowlaka, jak i dwulatka.
  • Retro – jest to model stylizowany na wózki sprzed lat, czyli głęboki kosz, nie ma w nim elementów plastikowych i utrzymany jest w kolorystyce beżu, brązu czy bieli. Charakteryzuje się bardzo dużą gondolą. To model, po który najczęściej sięgają polskie gwiazdy, jest też najdroższy.
  • Bliźniak – gdy w rodzinie pojawi się więcej niż jedno dziecko w tym samym czasie lub pomiędzy nimi jest mała różnica wieku, warto zakupić wózek bliźniaczy. Tutaj sprawę techniczną rozwiązano dwojako: albo dzieci siedzą obok siebie albo kosze (lub siedziska) są ułożone jedno za drugim. W razie pojawienia się więcej niż dwójki dzieci, można analogicznie poszukiwać wózka z trzema lub więcej koszami.

Zobacz także: szampon koloryzujący do włosów


 

Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16