Raczkowanie, czyli poruszanie się na czworakach, jest etapem, który pomaga dziecku opanować swoje ciało, co sprzyja nauce chodzenia. Zazwyczaj rozpoczyna się między 6 a 10 miesiącem życia dziecka. Można dziecko nauczyć raczkowania, ale dopiero w momencie, gdy będzie na to gotowe.

Reklama

Dlaczego raczkowanie jest ważne dla dziecka?

Naukowcy odkryli, że raczkowanie nie tylko usprawnia naukę chodzenia. Jest też istotne dla całego dalszego rozwoju dziecka. To właśnie dzięki niemu maluch ćwiczy swoją koordynację ruchową. Poruszanie się w ten sposób angażuje całe ciałko, co w naturalny sposób wymusza trening współpracy prawej i lewej półkuli mózgowej. Prawa półkula odpowiada za kreatywność i rozpoznawanie emocji, a lewa za myślenie analityczne. Im lepsze połączenie między nimi tym dziecko łatwiej się uczy i szybciej rozwija. Nie ma także problemów z koncentracją czy dysleksją.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Aby nauczyć dziecko raczkowania przede wszystkim musisz mu się bacznie przyglądać. Jeśli podczas ćwiczeń zaczyna płakać, to znaczy, że jest jeszcze za wcześnie. Pod żadnym pozorem nie zmuszaj malucha do niczego. Jeśli raczkowanie nie odbywa się w sposób prawidłowy powoduje ból i zniechęca do dalszych prób.

Ćwiczenia pomagające w nauce raczkowania

Aby ułatwić dziecku naukę raczkowania można z nim wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia.

Reklama
  • Kładź malucha na brzuszku na powierzchniach, które nie będzie utrudniały poruszania się.
  • Zachęcaj dziecko do „podpełzania” po ulubione zabawki, które położysz kilkadziesiąt centymetrów przed nim.
  • Gdy dziecko leży wygodnie w pozycji na brzuszku, podnieś je i połóż w taki sposób, aby twoja wyprostowana noga znalazła się pod nim, a jego nóżki były zgięte pod kątem 90 stopni. Najlepiej daj mu wtedy ulubioną zabawkę i pozwól przyzwyczaić się do takiej, niecodziennej przecież dotychczas dla niego, pozycji.
  • Ułatwiaj dziecku poruszanie się. Kładź przed nim małe pudełko, aby mogło je wygodne przesuwać rączkami, albo umieść ręcznik pod klatką piersiową malucha i delikatnie go unoś, aby łatwiej mu było pokonać grawitację.
  • Zwiększaj poziom trudności. Jeśli zauważysz, że dziecko z łatwością porusza się, spróbuj wykonać dla niego tor przeszkód np. z poduszek, albo pluszaków. Dzięki temu rozwinie swoje umiejętności motoryczne i wzrok.
Reklama
Reklama
Reklama