raczkujące dziecko dotyka paluszkami kontaktu
© Aliaksei Lasevich/Adobe Stock

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

raczkujące dziecko dotyka paluszkami kontaktu
© Aliaksei Lasevich/Adobe Stock

Raczkowanie można uznać za jeden z najważniejszych etapów w życiu dziecka. Stanowi ono bowiem pewnego rodzaju przełom rozwojowy. Po miesiącach leżenia, a następnie siedzenia, maluszek zaczyna zwiedzać i odkrywać miejsca przy pomocy własnych sił. Raczkowanie jest nie tylko przełomowym momentem w rozwoju dziecka, ale również istotną zmianą w życiu jego rodziców. To na ich barkach spoczywa obowiązek odpowiedniego zadbania o zdrowie i bezpieczeństwo wędrującego po domu czy mieszkaniu maluszka. Podpowiadamy, jak przygotować dom do tego momentu, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

 

Kwestie przygotowań domu czy mieszkania do raczkowania malucha są w dużej mierze uzależnione od ich wielkości, rodzaju umeblowania i różnorodności elementów architektonicznych wnętrz.

W jaki sposób przygotować dom lub mieszkanie na raczkowanie dziecka?

Z racji tego, że przygotowanie domu czy mieszkania do raczkowania maluszka wiąże się z kwestią jego bezpieczeństwa, musi być ono dokładnie przeanalizowane i wykonane z największą dokładnością. Mimo że mogłoby się wydawać, że mniejsze powierzchnie mieszkaniowe są łatwiejsze do przygotowania, to w rzeczywistości wcale tak być nie musi. Mniej miejsca często wiąże się z tym, że wiele rzeczy jest upchniętych niejako na siłę, a to może stwarzać zagrożenie dla raczkującego dziecka.

 

Na pewno łatwiejsze do przygotowania na raczkowanie będą jednopoziomowe mieszkania czy domy. Brak schodów w takich przypadkach zawsze należy uznawać za plus w kontekście rozpoczynającego wędrówki malucha. Jeśli takowe w mieszkaniu lub domu się znajdują należy je bardzo dokładnie zabezpieczyć, aby dziecko nie mogło się na nie dostać. Ponadto – już niezależnie od rodzaju wnętrza mieszkalnego – trzeba pamiętać o:

  • zabezpieczeniu wszystkich wystających elementów stałych (różnego rodzaju kanty i ostre elementy),
  • zablokowaniu drzwi i szuflad w meblach,
  • usunięciu obrusa ze stołu,
  • zakupie specjalnej bramki zabezpieczającej i ustawianiu jej w miejscach do których     bezpieczeństwo malucha mogłoby być zagrożone (m.in. okolice kuchenki),
  • przeniesieniu wszelkich środków czystości do półek znajdujących się poza zasięgiem dziecka,
  • zasłonięciu i zabezpieczeniu kontaktów (najlepiej, aby kontakty nie były w zasięgu wzroku dzieci – dobrze jest zrobić przemeblowanie i ustawić meble tak, by je zasłaniały. Dodatkowo trzeba je zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami),
  • usunięciu lub przymocowaniu do ściany mało stabilnych mebli.

Raczkowanie dziecka: komfort domowników i bezpieczeństwo malucha

Początki raczkowania dziecka są dla większości rodziców wielką radością połączoną ze stresem. Z jednej strony nie ma nic piękniejszego niż obserwowanie rozwoju swojej pociechy, z drugiej jednak istnieje obawa o jego bezpieczeństwo. Dlatego tak ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie domu czy mieszkania do tej sporej dla domowników zmiany. Nie wolno tej kwestii zaniedbać, ponieważ to ona w późniejszym etapie przekłada się na komfort życia wszystkich domowników. Jeżeli rodzice zrobią to dokładnie, to na pewno przełoży się to na ich większy spokój.

Więcej na temat rozwój dziecka Niemowlaki
Przeładuj

Pamiętacie "polskiego hydraulika"? Dziś Piotr Adamski ma 36 lat. Wiemy jak wygląda i czym się zajmuje!

zobacz 00:59