niemowlak na badaniu
Image by LifetimeStock.com

Ból brzucha u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

niemowlak na badaniu
Image by LifetimeStock.com

Ból brzucha u dziecka jest nieprzyjemną dolegliwością i pojawia się u niego bardzo często. Przyczyny bólu brzucha mogą być wywołane przez różne czynniki, takie jak kolka, zatrucie pokarmowe, czy pasożyty. Ustalenie konkretnego powodu bólu brzucha u dziecka jest trudne, ale pozwala na złagodzenie uciążliwych objawów.

 

Najczęstsze objawy bólu brzucha u dziecka to wymioty, nudności, zaparcia lub biegunki.

Ból brzucha u dziecka – przyczyny

1. Kolka – niemowlęta w pierwszych miesiącach życia często cierpią na kolkę jelitową. Dziecko jest wtedy niespokojne, kapryśne, głośno krzyczy i płacze – przede wszystkim po jedzeniu. Płacz u niemowlaka może utrzymywać się przez kilka godzin. By temu zapobiec, staraj się po każdym nakarmieniu dziecka podnieść je i utrzymać w pozycji pionowej, by mogło mu się odbić. Kiedy zauważysz, że brzuszek malca jest napięty i słychać przelewy w jelitach należy delikatnie masować brzuszek bądź podkurczać nóżki maluszka do klatki piersiowej. Pod brzuszek można położyć termofor albo ciepłą pieluszkę i masować plecki. By uspokoić niemowlaka można nosić go na rękach. Takie działania powodują u malca uczucie ulgi, a jeśli nie pomagają trzeba zastanowić się nad dietą, jaką stosuje karmiąca matka. Matka powinna spożywać produkty lekkostrawne, unikać grochu, kapusty, czy kalafiora, które są pokarmem wzdymającym. By złagodzić ból brzucha u dziecka można mu podawać herbatkę z rumianku bądź krople przeciw kolce, które można kupić w każdej aptece.

Zobacz także: krople dla niemowląt na kolkę

 

2. Zaparcia – bóle brzucha u dziecka mogą pojawić się, kiedy maluszek nie może się załatwić przez 3 dni. Dotykają one dzieci w każdym wieku. U dzieci starszych zaparcia powstają na skutek małej ilości ruchu i siedzącego trybu życia. Przyczyny zaparć można też szukać w nieodpowiedniej diecie. Obecnie dzieci jadają zbyt mało warzyw i owoców, które zawierają duże ilości błonnika. Błonnik przeciwdziała zaparciom i wspomaga rozwój bakterii jelitowych. Kiedy zaparcia pojawiają się zbyt często należy skorzystać z porady lekarskiej i zmienić sposób odżywiania.

 

3. Pasożyty u dzieci – bóle brzucha u dziecka mogą być spowodowane pasożytami. Są to mikroorganizmy, które bytują w innych organizmach i czerpią z nich pokarm. Najczęściej występującym pasożytem u dzieciaków są pierwotniaki i tasiemce. Pierwotniaki wywołują taką chorobę jak lamblioza, która objawia się wodnistą biegunką i kurczowymi bólami brzucha. Czasem też występują nudności, wzdęcia i utrata wagi. Aby złagodzić objawy dolegliwości należy przestrzegać zasad higieny. Bardzo ważne, aby nauczyć dziecko myć ręce po każdym wyjściu z toalety, a także przed jedzeniem. Warto zwrócić uwagę, by dziecko piło przegotowaną wodę i unikało połykania jej w jeziorze czy basenie.


Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48