zabawki dla dziecka
Image by LifetimeStock.com

Zabawki na prezent dla 3-latka

zabawki dla dziecka
Image by LifetimeStock.com

Prezent dla trzylatka powinien skutecznie wpływać na jego rozwój, ćwiczyć elastyczność myślenia, skupienie i motorykę ciała. Ważne, aby zabawka była atestowana i należała do przedziału wiekowego dziecka.

Prezent dla trzylatka – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu

Prezent dla trzylatka powinien być bezpieczny – bez ostrych krawędzi i drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Zabawki, jakie kupujemy maluchom nie powinny mieć także małych otworków i dziurek, w których trzylatek mógłby zaklinować sobie palec.

 

Zabawki powinny być wykonane z takiego materiału, który z łatwością daje się wyczyścić. Przy wyborze prezentu dla trzylatka należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. Powinien być tam umieszczony atest i określony przedział wiekowy zabawki. Oznaczenie TUV informuje, że zabawki są bezpieczne dla dziecka; PEFC – zabawka została wyprodukowana w sposób ekologiczny; EN71 – produkt powstał zgodnie z wymogami bezpieczeństwa; Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny Pracy oznacza, że produkt przeszedł wszystkie testy pozytywnie i jest bezpieczny dla dziecka.

Faworyci wśród dziecięcych zabawek: puzzle, książeczki, klocki

Poszukując prezentu dla trzylatka należy pamiętać, aby zabawka oprócz zabawy dostarczała także edukacji maluchowi. Najlepszy pomysł na prezent dla trzyletniego malucha to:

  • puzzle – układanki, które mają duże elementy, prosty obrazek i składają się z ok. 20 sztuk to idealny pomysł na prezent dla trzylatka. Układany obrazek może przedstawiać zwierzę lub ulubioną postać z bajki. Układanki uczą trzylatka koncentracji, cierpliwości i kreatywności. Puzzle są też dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Istnieją różne rodzaje puzzli: kartonowe, magnetyczne, dotykowe, wykonane z gąbki. Koszt 20-elementowych tradycyjnych puzzli kartonowych to ok. 20-30 zł.
  • książeczki – trzylatki często lubią słuchać, kiedy ktoś czyta im książeczki. W ten sposób maluchy uczą się zapamiętywać nowe słowa, opowiadać historyjki, rozwijają swoją wyobraźnię i ćwiczą koncentrację. Książeczki muszą zawierać dużo ilustracji. Dobrze, aby obrazki były proste, łatwe do rozpoznania. Książeczki dla trzylatka powinny zawierać krótkie historyjki lub wierszyki. Najlepiej sprawdzają się książeczki wykonane z tektury o łagodnych zaokrąglonych brzegach. Koszt jednej książeczki to około 6-9 zł.
  • klocki – to dobry pomysł na prezent dla trzylatka, jednak należy pamiętać, że powinny być dużych rozmiarów, aby maluch nie miał możliwości połknąć klocka lub włożyć go np. do nosa. Popularnością cieszą się klocki wypychane. Obszyte kolorowym materiałem, z dwóch stron mają przyszyty rzep, dzięki któremu trzylatek może łączyć klocki w dowolny układ, np. w lokomotywę. Sprawdzą się także klocki drewniane. Mają różne kształty, dzięki czemu dziecko może układać je grupami według kształtów, kolorów lub wielkości. Klocki pomogą dziecku w nauce figur i nazywaniu kolorów. Koszt klocków to ok. 50 zł.

 

Inne pomysły na prezent to np. zestawy kilku zabawek nawiązujące do jednego zawodu – lekarz, mechanik, kucharz lub zestawy muzyczne.

 

Wręczając prezent trzylatkowi, należy pamiętać, aby pomóc mu otworzyć zabawkę. Opakowania zabawek mają ostre kanty, a często także zszywki, którymi maluch może się pokaleczyć. 


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30