Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest na początku stycznia. Według kalendarza juliańskiego zaliczane jest ono do 12 wielkich świąt nieruchomych. Prawosławne zwyczaje świąteczne różnią się nieco do tych praktykowanych przez katolików.

Reklama

Prawosławne Boże Narodzenie - kiedy wypada w 2019 roku?

Katolickie Święta Bożego Narodzenia wypadają 25 i 26 grudnia. Wyznawcy prawosławia do wigilijnego stołu usiądą dopiero w przyszłym roku - 6 stycznia. Wynika to z faktu, iż święta prawosławne obchodzone są według kalendarza juliańskiego. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wyznaczony jest na dzień 7 stycznia, drugiego dnia obchodzony jest dzień Świętej Rodziny.

Kościół Prawosławny szacuję, że Polsce jest około 600 tysięcy wiernych tego wyznania, a aż 70% z nich mieszka na Białostocczyźnie. Skupiają się oni w ponad 250 parafiach oraz posiadają około 400 świątyń

Prawosławne Boże Narodzenie - zwyczaje

Zwyczaje prawosławne zdecydowanie się różnią się o katolickich tradycji. Rozbieżność można zauważyć już przy nakrywaniu świątecznego stołu. Sianko układa się nie tylko pod obrus, lecz także pod każde miejsce do siedzenia, które następnie nakrywane jest wygodną kapą.

Tradycyjne potrawy na prawosławnym stole wigilijnym

Zobacz także

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że na prawosławnej Wigilii nie pojawia się opłatek. Jego miejsce zajmuje prosfora, czyli wypiekany chleb. Prosfora to specjalny wypiek z wody, mąki i drożdży, który wypiekają siostry zakonne lub żony duchownych.

Całe święta spędza się w gronie najbliższych, przy stole pokrytym białym obrusem z haftem i ikoną. Okres ten jest czasem świętowania w gronie najbliższych. Na stole koniecznie musi się pojawić sól, chleb, czosnek i miód, które są symbolami obfitości, pożywienia, zdrowia i powodzenia. Oprócz tego pojawiają się klasyczne postne potrawy: kutia, barszcz z uszkami, śledzie, a także te bardziej nietypowe, jak kisiel z owsa, pieczone pierożki z makiem i groch z solą.

Nabożeństwa w kościele prawosławnym

O drugiej w nocy w każdej cerkwi odbywa się nabożeństwo zwane wsianoczą. Poświęcone jest one radością i dziękczynieniem za wewnętrzną przemianę ludzi związaną z narodzeniem Chrystusa. Obchody trwają trzy dni. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Chrystusa w Betlejem. Drugi dzień poświęcony Najświętszej Marii Panny. Trzeci dzień jest okazją do wspominania świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama