Młoda kobieta siedzi na kanapie i jest smutna.
©nikodash/Fotolia.com

Poronienie samoistne, czyli poważne powikłanie wczesnej ciąży. Objawy i czynniki prowadzące do poronienia

Młoda kobieta siedzi na kanapie i jest smutna.
©nikodash/Fotolia.com

Poronienie samoistne występujące przed 12. tygodniem ciąży objawia się najczęściej krwawieniem z narządu rodnego i bólami podbrzusza. Późny rodzaj poronienia swoim przebiegiem przypomina poród. Towarzyszą mu skurcze, rozwarcie szyjki macicy i odejście wód płodowych.

 

Poronienie samoistne jest poważnym powikłaniem pojawiającym się we wczesnej ciąży. Prowadzi do jej utraty i jest spowodowane przyczynami naturalnymi. Do poronienia samoistnego może dojść w wyniku zadziałania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych.

 

Poronienie samoistne – czym jest?

 

Poronienie samoistne jest spontaniczną utratą ciąży, do której dochodzi przed 20. tygodniem. Występuje z przyczyn naturalnych, czyli bez ingerencji personelu medycznego. Istotą poronienia samoistnego jest oddzielenie się i wydalenie jaja płodowego poza organizm kobiety, co uniemożliwia dalszy rozwój płodu. Poronienie zaliczane jest do jednych z najpoważniejszych powikłań, które mogą wystąpić we wczesnej ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje poronienia samoistnego. Jednym z nich jest poronienie zupełne – występujące do 12. tygodnia ciąży. W tym przypadku jajo płodowe zostaje w całości wydalone poza organizm kobiety, dlatego nie wymaga się przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania macicy w celu jej oczyszczenia. Drugim rodzajem jest poronienie niezupełne. Dochodzi do niego najczęściej po 12. tygodniu ciąży. Charakteryzuje się pozostaniem w macicy elementów obumarłego płodu, dlatego konieczne jest wykonanie zabiegu oczyszczania macicy.

 

Jakie mogą być przyczyny poronienia samoistnego?

 

Poronienie samoistne może być spowodowane różnymi przyczynami naturalnymi. Czynniki wywołujące przedwczesną utratę ciąży dzieli się na zewnętrzne, czyli związane ze stylem życia i codziennym funkcjonowaniem kobiety oraz wewnętrzne, które wynikają z wad jaja płodowego lub są związane z organizmem matki. Czynnikami zewnętrznymi mogącymi prowadzić do poronienia samoistnego są m.in.:

  • szok termiczny – nagłe oziębienie lub ocieplenie organizmu,
  • praca w ciężkich warunkach – kontakt kobiety z czynnikami teratogennymi (szkodliwymi dla płodu), np. chemikaliami, napromieniowaniem,
  • używki przyjmowane przez kobietę – narkotyki, alkohol, papierosy.

 

Jednym z częstszych czynników wewnętrznych odpowiadających za poronienie samoistne jest nieprawidłowa budowa macicy. Uniemożliwia ona prawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej, a tym samym jej dalszy rozwój. Do zaburzeń w budowie macicy, które mogą stać się przyczyną poronienia zalicza się m.in.: wady rozwojowe (np. przegroda w macicy), nieprawidłowe położenie macicy (np. tyłozgięcie), guzy macicy. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy może być również ograniczone lub uniemożliwione przez liczne blizny w błonie śluzowej narządu rodnego. Powstają one wskutek stanów zapalnych macicy oraz zabiegów, takich jaki: aborcja, czyszczenie macicy w celach diagnostycznych lub usuwanie (wyłuszczanie) mięśniaków. Czynnikami wewnętrznymi zależnymi od organizmu kobiety są również zaburzenia hormonalne, a zwłaszcza niedobór progesteronu – hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży. Do poronienia samoistnego nierzadko dochodzi w wyniku chorób matki, szczególnie tych występujących w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną utraty ciąży mogą być: choroby zakaźne o etiologii wirusowej (np. różyczka, świnka), bakteryjnej lub pasożytniczej (np. toksoplazmoza). Poronienie może być również uwarunkowane schorzeniami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, choroby tarczycy lub nerek. Do czynników wewnętrznych wczesnej utraty ciąży związanych z wadami jaja płodowego należą m.in. wady: pępowiny, chromosomalne płodu lub nieprawidłowe ukształtowanie się łożyska.

 

Jak objawia się poronienie samoistne?

 

Przebieg i objawy poronienia samoistnego są zależne przede wszystkim od wieku ciążowego kobiety (zaawansowania ciąży). Najczęstszymi symptomami mogącymi świadczyć o przedwczesnej utracie ciąży są: plamienie lub krwawienie oraz ból w podbrzuszu. Poronienie późne - niezupełne, czyli występujące po 12. tygodniu ciąży, przebiega dwufazowo. U kobiety pojawiają się skurcze, które powodują pękniecie błon płodowych oraz rozwarcie macicy. Dochodzi do wypłynięcia wód płodowych, a następnie do wydalenia płodu i łożyska. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu oczyszczenia macicy. Pozostanie elementów obumarłego płodu w narządzie rodnym stanowi zagrożenie dla życia kobiety.

Więcej na temat ciąża hormony ginekologia
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13