dziewczynka obok choinki-z-zapakowanym prezentem
©Evgenia Tiplyashina/Fotolia.com

Co kupić na święta dzieciom z domu dziecka – ubrania, kosmetyki, gry, sprzęt do placówki

dziewczynka obok choinki-z-zapakowanym prezentem
©Evgenia Tiplyashina/Fotolia.com

Boże Narodzenie to czas, kiedy w szczególny sposób możemy podzielić się dobrem z innymi. Pamiętajmy o osobach dotkniętych przez los, a zwłaszcza dzieciach z Domów Dziecka. Najlepsze prezenty dla dzieci z domu dziecka powinny być dopasowane do konkretnych osób. W takich ośrodkach jest największe zapotrzebowanie na ubrania, kosmetyki i sprzęt AGD i RTV.

Dzieci z domu dziecka otrzymują największe wsparcie od ludzi z zewnątrz w okresie świątecznym. Najczęściej swoją pomoc ofiarują uczniowie szkół, członkowie stowarzyszeń charytatywnych oraz pracownicy średnich i dużych firm.

Spersonalizowane prezenty mają największą wartość

Znacznie większą wartość niż hurtowy zakup książek czy ubrań mają prezenty dopasowane do konkretnych osób. Zgodnie ze słowami dyrektora Domu Dziecka w Turawie, chcąc zrobić prezent pod choinkę, warto zadbać o spełnienie czyichś marzeń. Taka postawa wymaga najpierw poznania dzieci i ich pragnień. Potrzeba na to więcej pracy i zaangażowania, jednak efekt jest o stokroć lepszy, a dziecko będzie zachwycone i wdzięczne.

Na święta większość dzieci jedzie do swoich rodzin, jednak część z nich nie ma nikogo, do kogo może wyruszyć. Dla tej grupy jest to niezwykle trudny czas, więc im wyjątkowo przydadzą się upominki poprawiające nastrój.

Co jakiś czas zdarzają się pytania wolontariuszy, czy można zabrać dziecko do siebie na święta. Opiekunowie stanowczo odmawiają, ponieważ może to być dla dziecka dodatkowo stresującą sytuacją.

Jakie prezenty kupować dla dzieci w domu dziecka?

Dzieciom w domu dziecka przyda się wiele praktycznych rzeczy, takich jak ubrania, kosmetyki czy biżuteria. Wiele z nich nie ma rodziców, więc nikt poza ośrodkiem nie zadba o ich podstawowe potrzeby. Dzieci w domu dziecka marzą też o nowej technologii w postaci tabletu czy telefonu komórkowego. Takie urządzenia dałyby im większy kontakt ze światem zewnętrznym. Dobrym pomysłem są też gry planszowe czy puzzle. Ta forma zabawy jest szczególnie przydatna w okresie zimowym, kiedy aktywność na dworze jest znacznie ograniczona. Opiekunowie z domów dziecka odradzają jednak ofiarowanie pluszowych zabawek, ponieważ jest ich bardzo dużo w placówkach.

Każdy ośrodek ma też swoje potrzeby. Chcąc ofiarować większy prezent placówce, to warto wcześniej porozmawiać z dyrektorem i spytać go, czego brakuje temu obiektowi. Może to być pralka, telewizor czy zestaw pampersów. Te przedmioty mogą uprzyjemnić życie wielu potrzebującym osobom.

Więcej na temat akcesoria prezenty
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52