Mama z dzieckiem w mikołajki
©Konstantin Yuganov/Fotolia.com

Jak spędzić mikołajki, by stały się one niezapomnianym wspomnieniem dorastającego człowieka?

Mama z dzieckiem w mikołajki
©Konstantin Yuganov/Fotolia.com

Każdy pamięta wyczekiwanie na Św. Mikołaja, pisanie do niego listów i radość z prezentów. Dziś warto dbać o podobne wspomnienia najmłodszych. W dobie tabletów i komputerów nietypowym spędzeniem mikołajkowego dnia mogą okazać się nie materialne prezenty, ale autentyczne pełne przygody przeżycia.

 

Mikołajki to magiczny czas dla każdego dziecka, które z utęsknieniem czeka na prezent. Warto sprawić, by ten dzień był dla dziecka niezapomniany i stał się dla niego pięknym wspomnieniem z dzieciństwa, esencją świątecznej atmosfery.

Mikołaj symbolem świąt

Symbol Świętego Mikołaja z białą brodą w czerwonym stroju wrósł na dobre w tradycję świąt Bożego Narodzenia. I choć mikołajki są obchodzone na początku grudnia, stanowią wstęp i niemal integralną część świąt, a z pewnością przyczyniają się do świątecznej atmosfery. Dzieci z niecierpliwością wyczekują tego dnia, pisząc listy z opisem wymarzonych prezentów. Warto sprawić, by mikołajki zostały na długo w pamięci dziecka nie tylko dzięki materialnym prezentom, ale dzięki swej wyjątkowości. Dobrym pomysłem jest spędzenie tego dnia razem z dzieckiem w niepowtarzalnej atmosferze.

Poświęcony czas jest najcenniejszym prezentem

Najważniejsze co można podarować dziecku jako rodzic (nie tylko w mikołajki) to czas. Uwaga i obecność skupiona na dziecku, nawet jeśli ono nie zdaje sobie z tego sprawy, są fundamentem każdej relacji. Reszta to tylko dodatki, ale o nie również warto zadbać. Zwłaszcza, jeśli są tak nietypowe, że zostaną zapamiętane jako jedno z najlepszych wspomnień dzieciństwa.

Przygoda ważniejsza od zabawek

To, jaki sposób spędzania mikołajek będzie najtrafniejszy, zależy od wieku dziecka. Dla młodszych przygodą może być spotkanie Mikołaja oko w oko. To marzenie można spełnić, zabierając dziecko na popularne wydarzenia organizowane np. w domach kultury lub galeriach handlowych. Dzieci mogą usiąść Mikołajowi na kolanach, porozmawiać z nim, skonfrontować swoje wyobrażenie z przygotowaną wcześniej kreacją. Z pewnością będzie to wspomnienie, do którego najmłodsi często będą wracali.

Dla nieco starszych dzieci świetna może okazać się wspólna wycieczka. Nie muszą to być od razu odwiedziny w domu świętego Mikołaja w Laponii (choć to byłoby przeżycie godne pozazdroszczenia rówieśników), ale może to być wspólny wyjazd w góry lub do wymarzonego miejsca, np. Disneylandu. Po takim wyjeździe dzieci będą miały co opowiadać kolegom i koleżankom.

Doskonałym prezentem dla każdego dzieciaka są doświadczenia. Nie zabawki, które po roku i tak najprawdopodobniej zostaną zapomniane, ale doznania, które prócz tego że na długo zostaną w pamięci, ukształtują dziecko i pomogą mu w odkrywaniu świata. Wspólna wizyta w jednym z popularnych ostatnio escape room'ów (czyli pokojów pełnych zagadek, które trzeba rozwiązać, by się z nich wydostać) to świetna okazja do umocnienia więzi z pociechą. Uczy kooperacji, komunikacji i często bywa niemałą przygodą. Równie ekscytujący może być wspólny wypad na gokarty lub ścianę wspinaczkową. Podobne aktywności możemy dobierać w zależności od upodobań dziecka. Ważne, by miało to smak nowości, tylko wtedy ma szansę stać się niezapomnianym wspomnieniem.   

Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10