Dziecko pod ręcznikiem
© candy1812/Fotolia

Niedobór żelaza i witaminy K może powodować podkrążone oczy u dziecka

Dziecko pod ręcznikiem
© candy1812/Fotolia

Dziecko z sińcami pod oczami może być chore, ale równie dobrze podkrążone oczy u dziecka mogą być spowodowane płytko unaczynioną skórą w tym obszarze twarzy.

 

Jeśli sińce pojawiają się u dziecka i wcześniej ich nie było, malca powinien obejrzeć pediatra.

Niedobór żelaza lub witamin przyczyną podkrążonych oczu

Podkrążone oczy u dziecka mogą być objawem niedoboru żelaza bądź witamin. Dieta dziecka powinna być na tyle zróżnicowana, by dostarczać mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. Niedobór mikro- czy makroelementów i witamin będzie niemal od razu zauważalny w wyglądzie malca i jego zachowaniu. Żelazo odpowiada za właściwe tworzenie w organizmie erytrocytów, a jego niedobór może powodować anemię. Jej objawami są: podkrążone oczy, osłabienie, brak apetytu, słabe paznokcie i wypadanie włosów, bladość, a nawet omdlenia.

Alergia przyczyną podkrążonych oczu

Bywa, że także alergia powoduje, że dziecko ma sińce pod oczami. Przeważnie po kontakcie z alergenem maluch trze podrażnione, swędzące oczy, co przyczynia się do ciemniejszego koloru skóry wokół nich. Tym bardziej, że jest bardzo wrażliwa i cienka. Podkrążone oczy u dziecka idą w parze z podrażnioną i przekrwioną śluzówką nosa, co ma często miejsce przy alergii, ale też podczas infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok czy gardła.

Inne przyczyny podkrążonych oczu

Przyczyną cieni pod oczami u malca może być też zmęczenie i niewystarczająca ilość snu. Podkrążone oczy u dziecka mogą być dziedziczne – gdy któreś z rodziców ma tendencję do sińców pod oczami. Powodem, dla którego maluch ma podkrążone oczy, może być podrażnienie kosmetykami czy detergentami. W niektórych przypadkach cienie pod oczami to jeden z objawów odwodnienia.

 

Wykonując badania diagnozujące przyczynę podkrążonych oczu u dziecka, warto sprawdzić, czy malec nie choruje na owsicę. Zakażenie pasożytami może dawać taki symptom. Przeważnie towarzyszą mu bóle brzucha, biegunki, wymioty, świąd w okolicach odbytu, utrata wagi, brak apetytu oraz osłabienie.

 

Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49