Dwie dziewczynki oglądają plecaki na kółkach w sklepie
©Kzenon/Fotolia

Plecaki szkolne na kółkach dla dziewczyn i chłopców w pierwszej klasie podstawówki

Dwie dziewczynki oglądają plecaki na kółkach w sklepie
©Kzenon/Fotolia

Tornistry na kółkach ułatwiają dzieciom noszenie ciężkich książek. Plecaki, oprócz kółek, wyposażone są w teleskopową rączkę do trzymania.

 

Plecak dla ucznia klasy pierwszej powinien ważyć maksymalnie 2 kilogramy. Niestety dzieci bardzo często dźwigają tornistry o 2-3 kilogramy cięższe niż przewiduje norma.

Co musi zmieścić plecak szkolny?

Dzieci noszą w plecaku podręczniki i zeszyty do edukacji wczesnoszkolnej, religii oraz języka angielskiego. Ponadto w wyprawce znajduje się piórnik, blok rysunkowy i techniczny, farby, kredki, plastelina, wycinanki i pędzle oraz pudełko ze śniadaniem.

Lekki plecak szkolny na kółkach

Tornistry na kółkach to dobre rozwiązanie, gdy książki dziecka są zdecydowanie za ciężkie. Plecaki od spodu mają kółka, a u góry plastikową, wyciąganą rączkę, ułatwiającą ciągnięcie po ziemi. Tornistry są usztywniane na tylnej ścianie. Mieszczą zeszyty i książki formatu A4. Niektóre z modeli wyposażone są w szelki nośne (około 4 centymetrowej szerokości).

Rozmiary i ceny tornistrów na kółkach

Plecak szkolny na kółkach można dostać w 4 rozmiarach. O pojemności: 28, 31, 34 i 36 litrów. Pierwszoklasistom proponuje się modele mniejsze czyli 28 lub 31 litrów. Tornistry na kółkach z reguły są o 50-80 złotych droższe od zwykłych. Cena plecaka zależy od pojemności, np. za rozmiar M (28 litrów) płaci się około 60-80 złotych. Koszt rozmiaru XXL (36 litrów) wynosi około 170-200 złotych.

Tornistry na kółkach dla dziewczyn i chłopców

Dziewczynki wybierają częściej plecaki w kolorach różu, fioletu i czerwieni. Chłopcy z kolei zwykle wolą niebieski, zielony lub czarny. Tornistry na kółkach zrobione są z nieprzemakalnych materiałów, często z odblaskowymi naszywkami z przodu. Dekoracją plecaków są najczęściej postaci z bajek, znani piosenkarze lub aktorzy albo kolorowe wzory, paski lub kropki.

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14