Dziecko uczy się w książkach.
©Andrey Popov/fotolia

Pierwszoklasista w szkole nie chce się uczyć: porady dla rodziców, jak motywować dziecko do nauki

Dziecko uczy się w książkach.
©Andrey Popov/fotolia

Niechęć do nauki w pierwszej klasie może być skutkiem tego, że np. dziecko nie radzi sobie z przedmiotem, który większość klasy lubi. Warto wtedy, aby rodzic doceniał nawet najdrobniejsze postępy w nauce i chwalił mocne strony dziecka, nie karcąc za słabości.

 

Odrabianie prac domowych to dla pierwszoklasisty nowość i żmudny obowiązek. Zanim dziecko przyzwyczai się to nauki w domu potrzebuje wskazówek od rodziców. Ważne, aby rodzice nie odrabiali lekcji za dziecko, a jedynie podpowiadali gdzie i jak szukać informacji lub motywowali do pracy.

Pierwszoklasista w szkole uczy się dla siebie, nie ocen

Gdy dziecko nie chce się uczyć, warto porozmawiać z nim o tym po co w ogóle ludzie zdobywają wiedzę. Zamiast powtarzać: Musisz się uczyć, bo jak nie to będziesz kopać rowowy w przyszłości, lepiej uświadomić dziecku, że uczy się dla siebie. Jeżeli będziesz dobry w tym co cię interesuje, w przyszłości będziesz odnosić sukcesy. Nie ma osoby, która jest najlepsza we wszystkim. Jeśli dziecko lubi pisać opowiadania i dobrze mu to wychodzi, lepiej skupić się na rozwijaniu tych umiejętności, niż np. matematyce, która go nie interesuje.

Rodzice jako przykład dla dziecka

Dzieci obserwują swoich rodziców i naśladują ich. Warto więc dawać dobry przykład w domu. Dobrze jest pokazywać dziecku, że nauka może być przyjemna i że w każdym wieku człowiek się uczy, np. mama kupiła sobie poradnik „Jak dbać o ogródek”. Warto czytać pierwszakowi o czymś co go interesuje. Jeżeli dziecko lubi psy, można sięgnąć po literaturę, w której główny bohater ma psa i przeżywa z nim przygody. Być może to zaciekawi malucha.

Koncentracja na silnych stronach dziecka

Jeżeli dziecko nie jest wybitne z jakiegoś przedmiotu i nie interesuje się daną dziedziną – nie warto go karcić za kolejny zły stopień. Negatywna reakcja ze strony rodziców może spowodować, że dziecko zacznie bać się przedmiotu i nie będzie chciało się uczyć wierząc, że się do tego nie nadaje. Lepiej skupić się na mocnych stronach pierwszoklasisty. Docenianie i chwalenie nawet najmniejszych postępów w nauce zmotywuje dziecko do dalszej pracy, doda nadziei i odwagi.

Zapewnienie ciszy i spokoju podczas nauki

Jeśli w domu są inne dzieci uczące się, dobrze gdy rodzice zarządzą wspólną godzinę odrabiania lekcji. Pierwszoklasista powinien mieć oddzielny kąt do nauki w postaci biurka, lampki i wygodnego krzesła lub fotela. Kiedy dziecko się uczy warto zadbać, aby w tym czasie była cisza. Odkurzanie lub słuchanie muzyki warto przełożyć na później.


 

Więcej na temat dzieci
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39