Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę.

Reklama

Przyczyny ospy wietrznej u dzieci

Ospę wietrzną u dzieci wywołuje wirus herpeswirus VZV, który jest przenoszony drogą kropelkową, ale również przez wiatr na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Oznacza to, że nie trzeba nawet dotknąć chorującej osoby – wystarczy przebywać w jej otoczeniu. Z tego powodu dzieci najczęściej zarażają się w żłobkach i przedszkolach. Dziecko zaraża się chorobą od innych osób chorych na ospę wietrzną lub na półpasiec – wirus się rozprzestrzenia w tzw. jawnym okresie choroby, czyli od momentu pojawienia się pierwszych objawów do momentu przyschnięcia krostek z wysypki. Choroba rozwija się w organizmie długo i ujawnia zwykle dopiero po dwóch-trzech tygodniach od momentu zakażenia.

Objawy ospy wietrznej u dzieci

Ospa u dzieci zaczyna się dość niepozornie – łatwo ją pomylić z przeziębieniem, ponieważ pojawiają się:

  • katar,
  • stan podgorączkowy,
  • ogólne osłabienie,
  • czasem ból głowy.

W tym czasie dziecko może już zarażać kolejne osoby. Gorączka się wzmaga i może osiągnąć temperaturę nawet 40 stopni Celsjusza. Około dwóch-trzech dni po pierwszych objawach, pojawia się charakterystyczna wysypka.

Wysypka w ospie wietrznej u dzieci

Wysypka początkowo pojawia się na tułowiu jako różowe, swędzące plamki. Szybko jednak zmienia się w krostki wypełnione płynem surowiczym i rozprzestrzenia na uda, ramiona, policzki i skórę głowy. Czasem może przenieść się również na okolice ust, nosa i oczu. Zazwyczaj na całym ciele pojawia się około 300-500 pęcherzyków. Choroba trwa około dwóch tygodni i uodparnia na całe życie na kolejne zachorowania. Jednak wirus pozostaje w organizmie i w sytuacji, gdy organizm jest osłabiony (np. w wyniku przechodzenia innej choroby), może się ujawnić jako półpasiec. On także nie jest groźną chorobą, choć wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami jak nerwobóle i wysypka.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama