niemowlę przytulone do misia
Image by LifetimeStock.com

Jak rozwija się dziecko przez pierwsze 6 miesięcy?

niemowlę przytulone do misia
Image by LifetimeStock.com

Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie.

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu życia dziecko ma cienką i różową skórę, przez którą kontaktuje się z otoczeniem. Odczuwa dotyk, reaguje na bodźce prostowaniem i naprężaniem kończyn. Na pogładzenie po policzku reaguje odwróceniem głowy i otwarciem ust jak do karmienia. Odruch ten zanika po 3-4 miesiącach. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała i niekształtna. Powieki są opuchnięte. Można odnieść wrażenie, że dziecko ma zeza, to jednak nieskoordynowane jeszcze ruchy gałek ocznych. Może w tym czasie przybrać na wadze około pół kilograma.

Drugi miesiąc

Dziecko przestaje być noworodkiem. Zmienia się płodowe ułożenie ciała dziecka. Jeśli położy się je na brzuchu, to podniesie główkę na wysokość 5 centymetrów i utrzyma ją w tej pozycji 10 sekund. Niemowlę patrzy na twarze ludzi i rozpoznaje twarz matki. Niektóre dwumiesięczne dzieci same dopominają się o jedzenie. Na koniec drugiego miesiąca życia niemowlę wypowiada pierwsze samogłoski.

Trzeci miesiąc

Niemowlę reaguje na dźwięki, odwracając głowę w kierunku ich źródła. Poznaje swoje ciało, dotykając poszczególnych jego części i wkładając palce do ust. Można u niego już zaobserwować głużenie (dziecko wydaje krótkie gardłowe dźwięki). W trakcie trzeciego miesiąca życia, dziecko przybiera na wadze około 700 gramów. Ciemiączko tylne powinno w tym miesiącu zarosnąć.

Czwarty miesiąc

W czwartym miesiącu życia dziecko podnosi główkę i klatkę piersiową. Wyciąga ręce w kierunku zabawek, które wiszą nad jego łóżkiem. Rytm dnia niemowlęcia jest usystematyzowany: obejmuje 3-4 drzemki i karmienie co 3 godziny. Można zaobserwować głośny śmiech i wypowiadanie głosek wargowych.

Piąty miesiąc

W piątym miesiącu dziecko zwiększa masę 2-ktotnie w stosunku do masy urodzeniowej. Z kolei długość ciała zwiększa się o około 10 centymetrów. W tym miesiącu dziecko potrafi zrobić mostek, opierając się na głowie. Głównym narządem poznawczym pięciomiesięcznego dziecka są usta. Niemowlę gaworzy i wypowiada sylaby: „da”, „ra”. Zaczyna także ząbkować.

Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu swego życia dziecko umie zmienić swoją pozycję: z brzucha przekręca się na plecy i odwrotnie. Potrafi odróżnić części ciała od zabawek. Zdarza się, że półroczne dziecko ma pierwsze zęby i zaczyna jeść zupy warzywne. Niemowlę gaworzy coraz częściej. Po pół roku rozpoczyna się indywidualny rozwój dziecka, zatem można zaobserwować różnice między dziećmi.

 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49