Uśmiechnięte niemowlę
Image by LifetimeStock.com

Ząbkowanie, czyli czekanie na pierwszy ząbek...

Uśmiechnięte niemowlę
Image by LifetimeStock.com

Ząbkowanie jest trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Zdarza się, że proces wyrzynania się zębów rozpoczyna się już w 2. miesiącu życia. Przeważnie połączony jest z obrzękiem dziąseł, zaczerwieniem i nadmiernym ślinieniem się.

 

Proces ząbkowania u dzieci przeważnie pojawia się ok. 6-7 miesiąca życia, choć zdarzają się przypadki, że nawet u rocznych dzieci nie pojawił się pierwszy ząb.

Objawy ząbkowania u dzieci

Najważniejsze jest uświadomić sobie, że wyrzynanie zębów mlecznych może rozpocząć się o wiele wcześniej zanim pojawi się pierwszy ząb. Dlatego w 6-7 miesiącu życia należy bacznie obserwować dziecko. Objawy wstępne ząbkowania:

  • dziecko wkłada do buzi ręce lub przedmioty,
  • staje się marudne,
  • traci apetyt
  • nadmiernie się ślini.

 

Gdy zauważyliśmy takie zachowanie, możemy być prawie pewni, że dziecko rozpoczyna ząbkowanie i po kilku tygodniach pojawi się pierwszy ząbek – przeważnie jest to dolna jedynka. Rzadziej ale również prawdopodobne, że na początku pojawi się górna jedynka, a nawet górna dwójka. Objawy, które dają gwarancję rychłego pojawienia się zęba:

  • opuchlizna dziąseł,
  • zaczerwienie dziąseł,
  • płacz z powodu odczuwania bólu,
  • gorączka (jeżeli nie przekracza 38 stopni, nie należy się martwić).

Opieka nad ząbkującym dzieckiem

W opiece nad ząbkującym dzieckiem najważniejsza jest higiena osobista dziecka – nadmierne ślinienie może podrażniać skórę na twarzy dziecka, dlatego trzeba ją często przemywać. Ciągłe wkładanie rąk do buzi stwarza ryzyko zakażenia się drobnoustrojami, dlatego powinno się takiemu maluchowi myć ręce kilka razy dziennie. Do łagodzenia bólu można wykorzystać chłodzące żele, gryzak lub smoczek wypełniony wodą, który musi poleżeć godzinę w lodówce. Na zaczerwienia i obrzęki zastosować można tłusty krem dla niemowląt lub specjalne maści na ząbkowanie.

 

Ząbkowanie to trudny okres – dziecko jest marudne, nie chce jeść i często płacze. Powinniśmy otoczyć je wtedy szczególną opieką i mieć świadomość, że to tylko przejściowy okres – kończy się pomiędzy 2., a 3. rokiem życia.

 

Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23