dziecko siedzące po turecku
©wckiw/Fotolia

Objawy pasożytów u dzieci - owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lamblie

dziecko siedzące po turecku
©wckiw/Fotolia

Objawy pasożytów u dzieci to nie tylko te, które łatwo rozpoznać, jak drapanie czy wiercenie się. Owsiki wywołują zgrzytanie zębami w nocy, a glista ludzka ataki kaszlu.

 

Czasem obecność pasożytów w organizmie dziecka może prowadzić do powstawania alergii.

Owsiki – objawy

Dziecko zarażone owsikami nie ma apetytu. Oprócz tego maluszek drapie się, jego sen jest nerwowy. Do charakterystycznych objawów można zaliczyć także właśnie objawy nerwowości – wiercenie się, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami. Dziecko zarażone owsicą narzeka także na bóle głowy i brzuszka, a dziewczynki dodatkowo mogą skarżyć się na pieczenie pochwy.

Lamblie – objawy

Objawami sugerującymi obecność lamblii w organizmie dziecka mogą być:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • cuchnący stolec o gąbczastej strukturze,
  • brak chęci do jedzenia,
  • biegunki.

Czasem mogą pojawiać się także wysypki na skórze oraz stany podgorączkowe.

Objawy glisty ludzkiej

Zarażenie dziecka glistą ludzką objawia się między innymi: alergiczną wysypką, bólem brzucha, brakiem apetytu, wymiotami. Oprócz dolegliwości stricte odnoszących się do układu pokarmowego, o obecności glisty ludzkiej mogą świadczyć także: kaszel, niespokojny, przerywany sen i rozdrażnienie.

Objawy tasiemca

Jeśli dziecko nagle zaczęło tracić na wadze, skarży się na bóle brzucha i nudności, bardzo możliwe, że jest zarażone tasiemcem. Tasiemiec w organizmie nie daje innych objawów, można go jednak rozpoznać dzięki małym fragmentom członów tasiemca, które są wydalane wraz z kałem. Przypominają małe, białe prostokąty.

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30