twarz niemowlęcia
Image by LifetimeStock.com

Nieznośna wysypka – jak leczyć ospę u dzieci

twarz niemowlęcia
Image by LifetimeStock.com

Najbardziej dotkliwym objawem ospy u dzieci jest wysypka – towarzyszy jej świąd, a przy niewłaściwym leczeniu także ból. Mimo że choroba nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być poważne.

Leczenie ospy wietrznej u dzieci

Leczenie ospy wietrznej opiera się na łagodzeniu objawów – świądu, który towarzyszy wysypce oraz obniżaniu gorączki. Podczas pierwszych trzech dni, kiedy pojawiają się pierwsze objawy w postaci gorączki, należy skoncentrować się na obniżaniu temperatury ciała – można podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jednak trzeba uważać, by nie zawierały ibuprofenu. Ibuprofen jest składnikiem takich leków jak Ibuprom, Ibum czy Ibupar.

 

Gdy pojawi się już wysypka, należy zadbać o to, by dziecko nie rozdrapywało krostek, a gdy już mu się to zdarzy, by zminimalizować rozprzestrzenianie bakterii:

  • obetnij dziecku paznokcie,
  • myj mu często ręce,
  • po umyciu dziecka, delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem – nie trzyj jej,
  • zakładaj na noc bawełniane rękawiczki, by nie drapało się przez sen.

Jeśli wysypka pojawi się w okolicach intymnych, przygotuj dziecku nasiadówkę z ciepłej wody z dodatkiem rumianku, która złagodzi dolegliwości. Nie używaj. pudrodermu – na początku faktycznie łagodzi uczucie swędzenia, jednak po wyschnięciu ściąga skórę, powodując dodatkowy ból. Lepiej sprawdzi się gencjana, która także wysusza skórę, ale jest delikatniejsza. Rozdrapywanie krostek przez dzieci może skończyć się bliznami.

 

Oprócz leczenia objawowego, lekarz czasami przepisuje dziecku leki uspokajające i przeciwhistaminowe – jednak robi to przede wszystkim wtedy, gdy dziecko z powodu objawów nie może spać w nocy. W wyjątkowych sytuacjach podaje się immunoglobulinę i leki antywirusowe.

Dieta podczas ospy wietrznej u dzieci

Ponieważ wysypka może pojawić się również w buzi dziecka, często się zdarza, że maluch nie ma apetytu i trudno mu przełykać jedzenie. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się pokarmy płynne i półpłynne – kleiki, papki, kaszki, zmiksowane zupki. Podawaj dziecku dużo napojów, ale pamiętaj, by nie były kwaśne – bo podrażnią krostki w buzi i sprawią ból.

Powikłania ospy u dzieci

Powikłania w każdej chorobie są niebezpieczne. U dzieci najczęściej mają postać:

  • ropnych zakażeń skóry,
  • ropowicy,
  • zakażenia krostek bakteriami (paciorkowca lub gronkowca),
  • zapalenia płuc,
  • półpaśca,
  • zapalenie móżdżku, opon mózgowo-rdzeniowych.

Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01