Czy warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju niemowlaka?
© famveldman/Adobe Stock

W okresie jesienno-zimowym jednym z częstych problemów w domach i mieszkaniach jest zbyt suche powietrze. Niskie temperatury na zewnątrz wymuszają podkręcenie ogrzewania, co wiąże się z pogorszeniem jakości domowego powietrza. Ono przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie domowników. Szczególnie tych najmłodszych. Jednym z rozwiązań jest zakup do pokoju niemowlaka nawilżacza powietrza. Podpowiadamy, czy warto zainwestować w tego typu urządzenie.

 

Zbyt suche powietrze w pokoju maluszka może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie jego organizmu. Najczęściej jest to charakterystyczny, pojawiający się w nocy katar. Nie ma on związku z żadną infekcją, lecz jest spowodowany właśnie zbyt suchym (czasami również zbyt ciepłym) powietrzem.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza do pokojów dziecięcych

Rodzice małych dzieci stają zazwyczaj przed dylematem: kupić nawilżacz powietrza czy też nie? Wybranie drugiej opcji wiąże się z koniecznością poznania domowych sposobów radzenia sobie z suchym powietrzem. Kwestia ich skuteczności i wpływu na zdrowie jest jednak tematem wielu dyskusji i jednoznaczne stwierdzenie czy chociażby wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach nie szkodzi zdrowiu, jest trudne.

 

Wiadomo natomiast, że dobrym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza. W zależności od rodzaju i modelu nawilżacze mogą zapewniać:

  • równomierne rozprowadzenie wilgoci w danym pomieszczeniu,
  • minimalizowanie rozprzestrzeniania się bakterii,
  • oczyszczanie organizmu poprzez funkcję jonizowania powietrza.

 

Jeśli chodzi o minusy, to niektóre modele pracują dosyć głośno i mogą przeszkadzać w spokojnym śnie dziecku i rodzicom. Ponadto sprzęt renomowanych marek jest zazwyczaj drogi i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Nawilżacze powietrza: rodzaje, charakterystyka i ceny

W sklepach można znaleźć różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Najpopularniejszymi są:

  • nawilżacz tradycyjny – to nic innego, jak naczynia na wodę do zawieszenia na kaloryferze lub do postawienia w pokoju. Koszt takiego nawilżacza to kilkadziesiąt złotych,
  • nawilżacz parowy – działa na zasadzie podgrzewania wody w pojemniku i „wyrzucaniu” jej w formie mgiełki. Można je kupić już za około 100-150 złotych. Po stronie minusów trzeba umieścić duży pobór energii,
  • nawilżacz ewaporacyjny – tego typu urządzenie zasysa powietrze z otoczenia, aby wypuścić je w postaci chłodnej mgiełki. Jego minusem może być słaba wydajność i wysoki poziom hałasu,
  • nawilżacz ultradźwiękowy – rozbija cząsteczki wody ultradźwiękami. Jest energooszczędny i nieuciążliwy pod względem hałasu. Minus, to wysoka cena. Na zakup takiego nawilżacza trzeba przeznaczyć kilkaset złotych.