Pokój maluszka, pomalowany na niebiesko.
©nyul/stock.adobe.com

Pokój dla niemowlaka - na co zwrócić uwagę podczas jego urządzania?

Pokój maluszka, pomalowany na niebiesko.
©nyul/stock.adobe.com

Urządzenie pokoju dla niemowlaka wymaga nieco więcej uwagi i znajomości różnego rodzaju praktycznych rozwiązań aniżeli urządzanie innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Aranżując przestrzeń w pokoju dla maluszka, należy przede wszystkim kierować się względami jego bezpieczeństwa. Dopiero w dalszej kolejności można zwracać uwagę na funkcjonalność i wygląd.


Zdecydowanie najłatwiej urządzić pokój dla niemowlaka tym, którzy mają przygotowane oddzielne pomieszczenie. Poziom trudności wzrasta w przypadkach, kiedy pokój ma być dzielony z rodzeństwem albo w sypialni z rodzicami.


Co powinno znaleźć się w pokoju dla niemowlaka?


Największe problemy z właściwym urządzeniem pokoju dla niemowlaka mają pary, które spodziewają się pierwszego dziecka. Brak doświadczenia w tym temacie w połączeniu z wieloma możliwościami aranżacji sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji jest trudne. Jednym z rozwiązań jest zaangażowanie projektanta wnętrz, ale nie każdy może sobie na to pozwolić.


Działając na „własną rękę“ dobrze jest szukać inspiracji w katalogach i na branżowych portalach, a następnie konsultować wszystkie swoje pomysły ze sprzedawcami w sklepach. Oni zazwyczaj mają dużą wiedzę w tym zakresie i mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Na liście rzeczy potrzebnych do urządzenia pokoju dla maluszka powinny znaleźć się:


Powyższe rzeczy można uznać za niezbędne do kompleksowego urządzenia pokoju dla niemowlaka. Z niektórych pozycji można zrezygnować - m.in. z fotela, ale później będzie się to wiązało z koniecznością karmienia dziecka w innym pomieszczeniu.


Zasady bezpieczeństwa podczas aranżacji pokoju dla maluszka


Nikogo nie trzeba przekonywać, że bezpieczeństwo małego dziecka, to podstawa. Dlatego w czasie aranżowania pokoiku trzeba zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, lepiej unikać montowania półek czy szafek nad łóżeczkiem. Ponadto dobrze jest zabezpieczać wszystkie meble w pomieszczeniu poprzez przymocowanie ich do ścian. Wprawdzie nie zagrażają one bezpośrednio niemowlakowi, ale mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji z udziałem innych osób znajdujących się w pokoju.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29