Leukocyty
©abhijith3747/fotolia

Leukocyty w moczu u dziecka – kiedy ich poziom wskazuje na zakażenie układu moczowego?

Leukocyty
©abhijith3747/fotolia

Zakażenie układu moczowego objawia się nie tylko nieprawidłowymi wynikami analizy moczu. Przysparza także ból i może powodować gorączkę. Leukocyty w moczu u dziecka w liczbie powyżej 10 w polu widzenia potwierdzają tę diagnozę.

 

Bakterie i leukocyty w moczu u dziecka – normy

Kiedy w moczu dziecka wykrywalne są leukocyty i krwinki czerwone, może to być symptom zakażenia układu moczowego. Gdy leukocyty w moczu u dziecka przekraczają normę 10 w polu widzenia, powinno się wykonać badanie potwierdzające bądź wykluczające zakażenie. Jest nim określenie liczby bakterii w moczu. Jeśli jest ich więcej niż 105 w mililitrze – należy rozpocząć leczenie.

Leukocyty w moczu u dziecka to reakcja organizmu na zakażenie

Organizm wysyła białe krwinki (leukocyty) tam, gdzie działają bakterie, powstają uszkodzenia czy wnika ciało obce. Jeśli w układzie moczowym doszło do zakażenia bakteryjnego lub grzybami, leukocyty pojawią się w tym obszarze i część z nich zostaje wydalona z moczem. Dzięki zwiększonej liczbie białych krwinek można wykryć nieprawidłowy stan w organizmie, najczęściej zapalenie. Jeśli w moczu wykrywa się ponad 20 leukocytów w polu widzenia, świadczy to o bardzo ostrym zakażeniu. To tzw. ropomocz (pyuria). Natomiast leukocyty w moczu u dziecka w przedziale 10-10 w polu widzenia określa się mianem leukocyturii.

Objawy zakażenia układu moczowego u dziecka

Starsze dziecko powie o pieczeniu i bólu podczas oddawania moczu, dlatego łatwiej jest odpowiednio szybko zdiagnozować zakażenie układu moczowego i podjąć leczenie. Młodsze dzieci mogą wskazywać na te dolegliwości poprzez płacz przy sikaniu czy wskazywanie na bolące miejsca. Objawami zakażenia układu moczowego są wyniki analizy moczu przekraczające normę: leukocyty w moczu u dziecka ponad 10 w polu widzenia i bakterie ponad 105 w mililitrze. Czasem choroba ta może powodować też nudności i wymioty.

Leczenie bakteryjnego zakażenia układu moczowego dziecka

W walce z bakteriami sprawdzają się antybiotyki. Najskuteczniejsza terapia to ta ustalona na postawie antybiogramu z posiewu moczu. Jeśli oprócz bakterii i leukocytów w moczu u dziecka i innych charakterystycznych symptomów występuje gorączka, konieczne może być podanie antybiotyków o szerokim spektrum działania. Zakażenie układu moczowego z gorączką może być ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Zdecydowana większość przypadków zakażenia układu moczowego to zakażenia pęcherza (około 90%). W takim wypadku leczenie nie musi być tak intensywne.


 

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33