Dziecko w szpitalu
© pololia/Fotolia.com

Leczenie szpitalne, domowe i rekonwalescencja w zapaleniu płuc u dzieci

Dziecko w szpitalu
© pololia/Fotolia.com

Nie wolno lekceważyć zapalenia płuc u dzieci. Sposób leczenia jest uzależniony od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. W walce z zapaleniem płuc stosuje się leczenie szpitalne, zwłaszcza u noworodków i starszych dzieci w zaawansowanym stadium choroby. W pozostałych przypadkach stosuje się leczenie domowe. Nie można zapomnieć o rekonwalescencji, która pomoże dziecku szybciej powrócić do zdrowia.

Leczenie szpitalne zapalenia płuc u dzieci

Noworodki i dzieci do 1. roku życia przy leczeniu zapalenia płuc wymagają hospitalizacji. W szpitalu można na bieżąco kontrolować stan dziecka w czasie podawania mu leków. Starsze dzieci także mogą zostać skierowane do szpitala, jeżeli przebieg zapalenia płuc jest ciężki.

Leczenie domowe zapalenia płuc u dzieci

W przypadku wirusowego zapalenia płuc dzieciom podaje się leki na złagodzenie objawów: kaszlu i gorączki. Stosuje się zatem tabletki do ssania, syrop na kaszel czy krople do nosa. Można też delikatnie oklepywać plecy dziecka i przeprowadzać inhalacje. Jeśli stwierdzi się zapalenie płuc we wczesnym jego stadium, można podawać dziecku nowoczesne leki przeciwwirusowe.

 

Jednym z elementów leczenia zapalenia płuc u dzieci w domu jest stawianie baniek bezogniowych. Stymulują one układ odpornościowy do walki z chorobą. W czasie tego zabiegu wytwarza się podciśnienie na skórze i mała ilość krwi z naczyń krwionośnych zostaje wessana do tkanek podskórnych.

 

Antybiotyki podaje się dzieciom z bakteryjnym zapaleniem płuc przez około tydzień. Dobiera się je odpowiednio do wieku dziecka i gatunku bakterii. Początkowo stosuje się antybiotyk na wiele szczepów bakterii i jeśli on nie pomoże, wykonuje się antybiogram, by dobrać skuteczny antybiotyk.

 

Z kolei w przypadku atypowego zapalenia płuc podaje się makrolidy, czyli grupy antybiotyków o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.

Rekonwalescencja w zapaleniu płuc u dzieci

Pomieszczenie, w którym leży chore dziecko, powinno być regularnie wietrzone. Temperatura w pokoju powinna oscylować około 20 stopni Celsjusza. Dziecko nie powinno się przegrzać. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza i unikać nagłych zmian temperatury, które mogą skutkować atakami kaszlu.

 

Dziecko powinno odpoczywać w pozycji półleżącej, która ułatwi mu odkasływanie i odkrztuszanie wydzieliny. Ze względu na potliwość należy często zmieniać pościel i piżamę dziecka. W przypadku małych dzieci należy zmieniać ich pozycję (na przykład można je nosić na rękach).

 

W czasie rekonwalescencji należy zadbać o jadłospis dziecka. Powinny znaleźć się w nim produkty lekkostrawne. Najistotniejsze jest nawadnianie chorego, więc trzeba regularnie podawać dziecku płyny. Należy też systematycznie oczyszczać nos z wydzieliny.

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47