Lekarz bada gardło dziecku
© Oksana Kuzmina/Fotolia.com

Jak leczyć pleśniawki i afty? Zioła i leki przeciwgrzybicze

Lekarz bada gardło dziecku
© Oksana Kuzmina/Fotolia.com

Afty i pleśniawki utrudniają dziecku przyjmowanie pokarmów. W leczeniu aft skuteczne są zioła – rumianek i szałwia. W leczeniu pleśniawek konieczne są leki przeciwgrzybicze.

Pleśniawki wymagają leczenia przeciwgrzybiczego

Jeśli dziecko ma wewnątrz ust biały nalot w postaci grudek, a po jego starciu gazikiem odsłania się rany – są to pleśniawki. Tego typu zapalenie jamy ustnej u dzieci powodują grzyby drożdżaki. Wyróżnia się spośród innych tego typu chorób tym, że gdy w porę nie zostanie podjęte leczenie, cała jama ustna pokryje się grubą warstwą białego albo kremowobiałego nalotu.

 

W ramach leczenia pleśniawek stosuje się środki grzybobójcze, by usunąć przyczynę, oraz środki odkażające, by przyspieszyć gojenie i zmniejszyć ryzyko powikłań. Jeśli używany jest preparat w płynie do smarowania, trzeba bardzo uważać podczas jego aplikacji, inaczej łatwo naruszyć pleśniawki i sprawić dziecku ból. Niezwykle ważna jest także higiena podczas leczenia tego typu zapalenia jamy ustnej u dzieci – regularnie należy odkażać m.in. smoczek, a jeśli maluch jest karmiony piersią – także brodawki (np. kremem antyseptycznym).

W leczeniu aft pomogą ziołowe płukanki

Zapalenie jamy ustnej u dzieci może mieć postać pojedynczych wrzodów z płynem w środku, a niekiedy także lekkim białym nalotem z zewnątrz. Tak wyglądają afty. Chorobie towarzyszy gorączka i – tak jak w przypadku innych rodzajów zapalenia jamy ustnej – niechęć do jedzenia. Afty zagoją się szybciej, jeśli zostanie zastosowany preparat odkażający albo taki, który osłoni uszkodzone miejsce. Oprócz gotowych preparatów aptecznych można stosować również płukanki ziołowe, np. z rumianku czy szałwii. Obok właściwego dbania o higienę jamy ustnej istotna jest też dieta. Jako że wrzody śluzówki bolą przy zmianie temperatury i od urazów mechanicznych, należy przyjmować pokarmy i płyny, które będą najmniej podrażniały. W związku z tym sprawdzą się produkty płynne i półpłynne, w temperaturze ciała i bez wyraźnego smaku (szczególnie bolesne może być jedzenie rzeczy kwaśnych czy słonych).


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36