Dziecko pod kocykiem
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com

Bolesne nadżerki śluzówki w zapaleniu jamy ustnej u dzieci leczy się przyczynowo i objawowo

Dziecko pod kocykiem
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com

Gdy w buzi dziecka rozwinie się stan zapalny, maluch staje się marudny i nie chce jeść z powodu bólu. W chorobie powodowanej przez m.in. wirusy czy bakterie dochodzi do powstania nadżerek śluzówki jamy ustnej.

 

Leczenie polega na wyeliminowaniu przy pomocy leków czynnika wywołującego zapalenie jamy ustnej. Podczas terapii należy także pamiętać o odpowiedniej, niepodrażniającej diecie.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej leczy się lekami przeciwwirusowymi

Pierwotne zapalenie opryszczką można rozpoznać po tym, że obejmuje całą jamę ustną dziecka. Na śluzówce tworzą się pęcherzyki, które pękają i tworzą nadżerki.

 

Charakterystyczne dla opryszczkowego zapalenia jamy ustnej u dzieci jest to, że maluch bardzo się ślini. Dziecko odczuwa ból i ma gorączkę, może stać się więc marudne, niespokojne i rozdrażnione. Wszystkie wymienione objawy wskazują na infekcję wirusową. Wymaga ona wizyty u lekarza. Pediatra przepisze leki przeciwwirusowe i przeciwbólowe stosowane miejscowo. Ważne jest podczas kuracji, by podawać dziecku odpowiednie pokarmy – płynne i półpłynne, nie gorące, o łagodnym smaku. Należy unikać również napojów gazowanych czy kwaśnych. Oprócz stosowania leków i diety dobrze jest też kilka razy w ciągu doby płukać usta chłodną wodą – szczotkowanie zębów uniemożliwiają bolesne wrzody.

Wysiękowe zapalenie jamy ustnej u dzieci – leczenie objawowe

Gdy bakterie dostają się do buzi dziecka, mogą wywołać wysiękowe zapalenie jamy ustnej. Jest to tzw. choroba brudnych rąk. Łatwo poznać ją po tym, że tworzy na śluzówce jamy ustnej czerwone, czasem nawet krwawiące plamy. Objaw ten czasem dotyka też innych części ciała, np. twarzy czy ramion.

 

Maluch podczas wysiękowego zapalenia jamy ustnej ma zazwyczaj niewielką gorączkę i nieprzyjemny zapach z ust, ponadto nie może jeść z powodu bólu. W wysiękowym zapaleniu jamy ustnej u dzieci leczy się przede wszystkim objawy, podając leki przeciwbólowe i unikając zakażenia bakteryjnego podrażnionych miejsc. Podobnie jak podczas innych rodzajów zapalenia jamy ustnej u dzieci ważna jest dieta. Należy unikać pokarmów stałych, sprawdzą się płynne bądź półpłynne. Muszą być one w temperaturze ciała i nie powinny mieć intensywnego smaku. Jeśli nie uda się uniknąć zakażenia bakteryjnego, pediatra zastosuje kurację antybiotykami, łącząc ją z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Po wyleczeniu z wysiękowego zapalenia jamy ustnej ważne jest, by pozbyć się albo wysterylizować wszystkie przedmioty, które podczas leczenia miały kontakt z bakteriami, np. smoczek.

Przeładuj

Czy Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się na karmienie piersią? Wiemy!

zobacz 01:23