dziecko trzymające się za głowę
©angiolina/Fotolia

Co robić, kiedy dziecko boli głowa?

dziecko trzymające się za głowę
©angiolina/Fotolia

Leczenie bólu głowy u dzieci nastręcza trudności zwłaszcza rodzicom najmłodszych, które nie powiedzą jeszcze o swoich dolegliwościach. Można rozpoznać pewne typowe zachowania, świadczące o bólu głowy, ale bez obserwacji i czujności łatwo je przeoczyć. Żeby ulżyć cierpiącemu dziecku nie wystarczy podawanie leków, trzeba też zapewnić mu odpowiednie warunki odpoczynku. Nagłe i ostre bóle głowy wymagają konsultacji lekarskiej, tak samo jak uporczywe i nawracające, które mogą świadczyć o migrenie.

Po czym poznać, że dziecko boli głowa?

Głowa może boleć nawet niemowlęta. Dolegliwość ta jest pierwszym symptomem większości chorób wirusowych, np. przeziębienia czy trzydniówki. Żeby stwierdzić, że powodem markotności i płaczliwości dziecka jest akurat ból głowy, trzeba obserwować malucha. Będzie on często zbliżał rączki do czoła lub skroni, a jego twarz stanie się blada (o ile bólowi nie będzie towarzyszyła gorączka). Stanie się też nadwrażliwy na światło.

Jak ulżyć dziecku w bólu głowy?

Dziecko cierpiące na ból głowy potrzebuje odpoczynku. Lekkie dolegliwości może wyleczyć spokojny sen w zacienionym, cichym pomieszczeniu. Pomaga też przykładanie do czoła zimnych kompresów, które obkurczają naczynia krwionośne. Badania wykazują, że u dzieci dwukrotnie skuteczniejsze niż u dorosłych są naturalne metody leczenia bólu głowy, jak akupresura (uciskanie receptorów nerwowych), biofeedback (trening mózgu), ćwiczenia relaksacyjne, aromaterapia (wcieranie lub wdychanie olejków eterycznych – np. lawendowego, geraniowego, miętowego – podczas inhalacji).

Ból głowy u dzieci – jakie lekarstwa podawać?

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać przed podaniem dziecku lekarstwa przeciwbólowego, jest to, że maluchów poniżej 12. roku życia nie można leczyć aspiryną, bo może ona spowodować niebezpieczny dla życia zespół Reye’a. Bezpieczne dla najmłodszych są tylko paracetamol i ibuprofen, o ile nie podaje się ich w nadmiernych ilościach i dłużej niż przez 3 dni (bez konsultacji z lekarzem). U dzieci z migreną, które przekroczyły 15. rok życia wdraża się takie samo leczenie farmakologiczne jak u dorosłych, ale w odpowiednio mniejszych dawkach.

Co może oznaczać ból głowy u dziecka?

Ból głowy u dziecka, który nie jest związany z infekcją wirusową, wymaga wykonania badań lekarskich, zwłaszcza przy bardzo silnych i nagłych dolegliwościach, które mogą oznaczać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub wstrząśnienie mózgu. Jeśli w domu jest niesprawny system wentylacyjny, trzeba brać pod uwagę także zatrucie tlenkiem węgla. Wymioty, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na zapachy towarzyszące bólom głowy mogą zaś świadczyć o migrenie. Ból głowy wcale nie musi jednak oznaczać choroby – może się zdarzyć także jeśli dziecko jest przemęczone, zestresowane i niewyspane. Warto więc pozwalać najmłodszym na długi odpoczynek – maluch do 2. roku życia potrzebuje 13 godzin snu, natomiast niemowlak aż 16–20.

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53