bardzo zdenerwowany młody mężczyzna za kierownicą
Image by LifetimeStock.com

Bicie dziecka przez mamę – granice miłości

bardzo zdenerwowany młody mężczyzna za kierownicą
Image by LifetimeStock.com

Mama powinna być najbliższą dziecku osobą, pokazywać mu, czym jest miłość. Jeśli dziecko dostaje lanie od mamy, w jego psychice zachodzą nieodwracalne zmiany. Kilkulatek traci poczucie własnej wartości, sam zaczyna zachowywać się agresywnie wobec rówieśników i rodziców. Lanie od mamy to także z pozoru niewinny klaps, od którego tylko krok do dalszej agresji, której często towarzyszy przemoc psychiczna.

Lanie od mamy jako metoda wychowawcza

Klapsy i pas ciągle pozostają częstym środkiem, który ma pomóc w wychowaniu dzieci. Lanie od mamy pozostawia rany fizyczne i psychiczne, dowiedziono, że przyczynia się do powstania blizn psychicznych, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Lanie, w tym wydające się niektórym „niewinne klapsy”, na zawsze zmieniają strukturę mózgu, obniżają iloraz inteligencji, mogą przyczynić się do chorób psychicznych, np. schizofrenii.

 

Badania rezonansem magnetycznym osób, które w dzieciństwie były bite, wykazały zmiany przypominające stany pourazowe, występujące u weteranów wojennych. Lanie dziecka zwiększa ryzyko używania przez kilkulatka, a później nastolatka i dorosłego, agresji jako metody radzenia sobie z problemami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko, które doświadczyło w domu przemocy, samo też będzie ją stosować. Klaps, pasek to efekty bezsilności rodziców, braku umiejętności wychowawczych. Mamy, które szukają wyjścia z sytuacji w biciu dziecka, powinny pracować z psychologiem i terapeutą.

 

Wychowanie jest indywidualną sprawą rodziców, dopóki nie wyrządzają oni krzywdy dziecku – jeśli jesteśmy świadkami bicia dziecka, nie powinniśmy zachowywać się biernie. Miłość wyklucza użycie przemocy fizycznej. Bicie dzieci jest w Polsce zakazane zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym.

 

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53