Dziewczynka u dentysty
© Svyatoslav Lypynskyy/Fotolia.com

Czy warto przeprowadzać u dzieci lakowanie zębów?

Dziewczynka u dentysty
© Svyatoslav Lypynskyy/Fotolia.com

Próchnica niszczy ząb i powoduje ból, tak samo silny w przypadku mleczaków, jak zębów stałych. Aby uchronić dziecko przed tym doświadczeniem, warto zęby zabezpieczyć. W tym celu wykonuje się lakowanie zębów u dzieci.

Na czym polega i jak działa lakowanie zębów u dzieci?

Zęby niedługo po wyrżnięciu się są jeszcze słabe, mają mało wapnia, dlatego są szczególnie podatne na próchnicę. Dlatego u dzieci przeprowadza się lakowanie zębów, by je zabezpieczyć przed tą chorobą. Zabieg polega na uszczelnieniu naturalnych bruzd i szczelin. Dzięki temu powierzchni żujących ani trudno dostępnych miejsc nie atakuje próchnica. Lakowanie zębów u dzieci nawet o 90% zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby. Wynika to też z tego, że łatwiej utrzymać higienę w jamie ustnej, gdy powierzchnia zębów jest gładka. Poza tym w bruzdach mogą zalegać resztki pokarmu, które wpływają na stan uzębienia.

Lakowanie zębów u dzieci – co z mleczakami?

Zazwyczaj lakowanie zębów u dzieci przeprowadza się dopiero pół roku po wyrżnięciu się szóstek. Te pierwsze zęby stałe pojawiają się jeszcze zanim wypadną mleczaki, około 6. roku życia. Jednak należy pamiętać o tym, że czy ząb jest stały, czy mleczny – jego ból jest tak samo silny, gdy rozwinie się w nim próchnica. Dlatego pierwsze lakowanie zębów można przeprowadzić już u dziecka 2- lub 3-letniego. Mleczne zepsute zęby mogą też zarazić próchnicą wyrastające zęby stałe. Profilaktyka próchnicy jest ważna również dlatego, że w mleczakach próchnica postępuje bardzo szybko.

Impregnacja zębów stałych

Lakowanie zębów stałych u dzieci po raz pierwszy przeprowadza się około 4-6 miesięcy po wyrżnięciu się szóstek. Kolejnym zabiegom poddawane są te zęby, które się pojawiają. Lakuje się wszystkie trzonowce i przedtrzonowce. Lakowanie jest bezbolesne, a dziecko może wybrać kolor laku, co czyni zabieg atrakcyjniejszym dla niego. Lakowanie zębów trwa krótko – kilka minut.

Jak przebiega zabieg lakowania zębów u dzieci?

Przed lakowaniem stomatolog sprawdza, czy zęby są zdrowe. Jeśli nie ma próchnicy, można przystąpić do lakowania.

Etapy zabiegu są następujące:

  • oczyszczenie zębów specjalnym wiertłem (bezbolesne, przypomina szczotkowanie zębów)
  • umycie i osuszenie zębów,
  • zastosowanie wytrawiacza – ułatwia przyleganie laku w szczelinach zębów,
  • ponowne umycie i osuszenie zębów,
  • aplikacja laku,
  • utwardzenie laku niebieskim światłem.

 

Lakowanie szóstek jest refundowane przez NFZ do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. Lakowanie jednego zęba w gabinecie prywatnym kosztuje ok. 30 zł.

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45