Kosmetyki w buteleczkach
Image by LifetimeStock.com

Kosmetyki dla dzieci nie powinny naruszać naturalnego pH skóry

Kosmetyki w buteleczkach
Image by LifetimeStock.com

Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i cienka, dlatego należy wybrać odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji. Przede wszystkim nie powinny one zakłócać naturalnego pH skóry.

 

Dobrze, jeśli kosmetyki dziecięce mają atesty i rekomendacje placówek zajmujących się zdrowiem maluchów.

Kosmetyki dla dzieci do mycia

Płyny do kąpieli czy mydła dla bardzo małych dzieci nie powinny zawierać substancji pieniących (surfaktantów), barwników ani substancji zapachowych. Najlepiej do podstawowej higieny używać kosmetyków hipoalergicznych i naturalnych. Dobrym wyborem będą też kosmetyki rekomendowane przez Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytut Matki i Dziecka bądź z atestem Państwowego Zakładu Higieny.

Kosmetyki do ochrony przed słońcem i zimnem

Skóra dziecka jest cienka i wrażliwa, dlatego należy ją odpowiednio chronić przed działaniem słońca i mrozu. Przed szkodliwym działaniem promieniowania UV ochronią malucha kremy z bardzo wysokim filtrem – SPF 50. Przy wyborze tego kosmetyku dla dzieci należy zwrócić szczególną uwagę, czy na opakowaniu pojawia się informacja, że krem można stosować na wrażliwą skórę. Przed promieniowaniem ultrafioletowym skutecznie chronią filtry mineralne (fizyczne), można je stosować od pierwszych dni życia. Zabierając dziecko na słońce, należy nanosić na odsłoniętą skórę krem ochronny zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przeważnie co dwie-trzy godziny. Także zimą konieczne jest zabezpieczenie skóry malucha przed działaniem czynników zewnętrznych. Do tego sprawdzi się tłusty krem nałożony na buzię.

Preparaty do pielęgnacji dla dzieci – mleczko, puder i krem

Po kąpieli czy gdy skóra tego wymaga, np. gdy pojawiają się odparzenia albo otarcia, należy ją zabezpieczyć i złagodzić powstałe podrażnienia. W tym celu można użyć m.in. zasypki. Puder izoluje od zewnętrznych czynników drażniących. Dobrze, jeśli w składzie zasypki znajdzie się substancja zmniejszająca potliwość i przy tym łagodząca. Wśród kosmetyków dla dzieci są też różnego rodzaju mleczka i oliwki. Mleczko dobrze natłuści i nawilży delikatną skórę malucha, oliwka działa pozytywnie na płaszcz lipidowy. Najlepiej wybierać oliwki dla dzieci, ponieważ inne mogą podrażniać i wywoływać uczulenia w przypadku skóry wrażliwej. Równie przydatnym kosmetykiem dla dzieci do pielęgnacji jest krem przeciw odparzeniom. Przyda się szczególnie do zabezpieczenia miejsc wrażliwych na podrażnienia wywołane pieluszką.

 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05