Niemowlę trzymane przez kobietę
Image by LifetimeStock.com

Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Niemowlę trzymane przez kobietę
Image by LifetimeStock.com

Śpiewanie kołysanek na dobranoc pomaga wyciszyć i uspokoić dziecko, ułatwia mu zasypianie. Kołysanki odgrywają też ważną rolę w budowaniu więzi z matką. Ich pozytywny wpływ na rozwój dziecka na tym się jednak nie kończy.

Kołysanki pomagają w budowaniu więzi emocjonalnej

Podstawową funkcją kołysanki, jak sama nazwa wskazuje, jest „ukołysanie” dziecka do snu. Rzeczywiście codzienny wieczorny rytuał śpiewania kołysanek uspokaja dziecko i pomaga mu zasnąć. Dzieje się tak nie tylko ze względu na usypiające właściwości melodii, ale też na poczucie bezpieczeństwa, które daje dziecku pewność, że mama znajduje się obok. Rozpoznawanie przez dziecko głosu mamy i reagowanie na niego jest jednym z pierwszych przejawów więzi emocjonalnej.

Muzykoterapia od kołyski

Niektóre dźwięki docierające z otoczenia odbieramy jako relaksujące, inne pobudzają nas do działania, jeszcze inne sprawiają, że zaczynamy odczuwać niepokój i nieprzyjemne napięcie. Wpływ muzyki na samopoczucie i zdrowie jest znany od dawna. Również pewne cechy kołysanki jako utworu muzycznego sprawiają, że korzystnie wpływa ona na układ nerwowy, a za jego pośrednictwem także na układ krążenia, układ pokarmowy i układ mięśniowy.

 

Na ogół kołysanki charakteryzuje melodyjność i harmonia, prosty, jednostajny i kołyszący rytm oraz wolne lub umiarkowane tempo. Właśnie te cechy odpowiadają za efekt wyciszenia i relaksu, obniżenie napięcia mięśniowego, uregulowanie oddechu, regulację pracy układu pokarmowego, a nawet łagodzenie bólu. Śpiewanie kołysanki może więc nawet okazać się skutecznym sposobem na kolkę u niemowlęcia.

Śpiewanie kołysanek wspiera rozwój dziecka

Regularne śpiewanie kołysanek sprawia, że u dziecka kształtuje się poczucie rytmu, co później może ułatwić mu naukę mowy i jej prawidłowy rozwój.

 

Śpiewanie kołysanek pomaga także we wczesnym rozpoznaniu nieprawidłowości w rozwoju dziecka oraz możliwych problemów zdrowotnych. Zaniepokoić powinny się mamy, które zaobserwują, że dziecko nie przejawia zainteresowania kołysanką, tak jakby jej nie słyszało i nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Jeśli zachowanie to nie zmienia się, należy skonsultować się z psychologiem dziecięcym, gdyż może ono być wczesnym objawem problemów emocjonalnych i poznawczych.

 

Jeżeli natomiast z dnia na dzień zmienia się reakcja dziecka na kołysanki, np. dziecko, które dotychczas uspokajało się, słysząc śpiew, teraz w żaden sposób na niego nie reaguje, można podejrzewać niedosłuch, świadczący chociażby o zapaleniu ucha. Wczesne wykrycie choroby może zapobiec powikłaniom i uratować słuch dziecka.

Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30