Uśmiechnięty chłopiec
© booleen/Fotolia.com

Wymiana zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się około 6. roku życia

Uśmiechnięty chłopiec
© booleen/Fotolia.com

Zęby mleczne pojawiają się już około 6. miesiąca życia, a zaczynają wypadać w wieku 6-7 lat. Eksfoliacja, czyli wypadanie mleczaków to proces naturalny. Ważne, żeby monitorować zmianę uzębienia u dziecka, ponieważ kiedy mleczaki wypadają zbyt późno lub zbyt wcześnie, mogą powodować deformacje zgryzu.

Kalendarz wypadania zębów mlecznych

Pierwsze wypadają dolne i górne jedynki i dzieje się to około 6. roku życia. Następnie dziecko traci dolne i górne siekacze, czyli dwójki. Dzieje się to między 7. a 9. rokiem życia. W wieku od 9 do 12 lat stopniowo następuje eksfoliacja pozostałych zębów mlecznych. Dolne kły wypadają między 9. a 12. rokiem życia, a górne – trochę później, bo między 10. a 12. rokiem życia. Od 9. do 11. roku życia dziecko pozbywa się pierwszych trzonowców, a od 10. do 12. roku życia – drugich trzonowców dolnych i górnych.

Ważne, by mleczaki wypadały zgodnie z kalendarzem

To, kiedy wypadają mleczaki, jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju stałego uzębienia u dziecka. Dlatego zarówno podczas wyrzynania się pierwszych zębów, jak i w okresie ich wypadania konieczne są wizyty u stomatologa co 3 miesiące. Trzeba stale kontrolować, czy nowe zęby rosną prosto i na swoich miejscach. Jeśli mleczaki wypadają zbyt szybko lub zbyt licznie, możliwe, że potrzebne będzie zainstalowanie protez w powstałych lukach do czasu pojawienia się zębów stałych. Zapobiegnie to wadom zgryzu, problemom z jedzeniem i powstawaniu albo pogłębieniu wad wymowy.

Chociaż mleczaki wypadają, trzeba o nie prawidłowo dbać

O zęby mleczne trzeba dbać od momentu ich pojawienia się, ponieważ ich stan ma wpływ na późniejsze uzębienie. Z tego powodu tak istotny jest regularny nadzór jamy ustnej, kiedy mleczaki wypadają. Mogą one zarazić zęby stałe próchnicą, nieleczone bolą i wypadają nienaturalnie szybko. Dlatego zaleca się zabezpieczenie ich już u bardzo małych dzieci, nawet 2- czy 3-letnich. Lakowanie uodparnia je na psucie się dzięki wygładzeniu ich powierzchni i uszczelnieniu bruzd i naturalnych szczelin. Bardzo ważne jest również szczotkowanie.


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43