Kilkuletni chłopiec rozmawia z panią psycholog.
©Africa Studio/stock.adobe.com

Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?

Kilkuletni chłopiec rozmawia z panią psycholog.
©Africa Studio/stock.adobe.com

Zabranie dziecka do psychologa może być bardzo trudną decyzją dla rodzica i nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem przez otoczenie. Warto pamiętać o tym, że wizyta u mądrego specjalisty nikomu nie zaszkodzi, nawet jeśli będzie niepotrzebna.

 

Jest wiele powodów, dla których warto udać się z dzieckiem do psychologa i jeszcze więcej, dla których to rodzic potrzebuje konsultacji. Rodzice często myślą o podjęciu takiej decyzji z ciężkim sercem, obawiając się że będzie ona się wiązała z koniecznością regularnego odwiedzania gabinetu, podczas gdy często wystarcza jedna lub dwie wizyty.

 

Za wcześnie czy za późno na zabranie dziecka do psychologa?

 

Wielu rodziców obawia się tego, że zaprowadzi swoje dziecko za wcześnie lub za późno do psychologa. Warto pamiętać, że nie są to zbyt konstruktywne myśli. Jeżeli rodzic zabierze do psychologa dziecko, a on orzeknie, że jego pomoc nie jest konieczna, nie będzie to stracony czas, ponieważ taka diagnoza uspokoi zarówno rodzica, jak i dziecko.

 

Trudno też mówić o tym, że przyszło się do psychologa za późno, bo jeżeli rodziny odwlekają taką decyzję, to często świadczy o tym, że nie są jeszcze gotowe na konsultacje czy wsparcie i potrzebują trochę czasu, żeby oswoić się z takim pomysłem.

 

Co powinien zrobić rodzic, jeżeli nie wie, czy powinien zabrać dziecko do psychologa

 

Rodzic, który boryka się z myślą o tym, czy powinien zabrać dziecko do psychologa i nie wie co ma zrobić, może odczuwać bardzo trudne emocje. Dlatego najlepiej jest, żeby na pierwszą wizytę przyszedł sam, wtedy kiedy zaczynają mu się pojawiać myśli, że mogłoby to być pomocne. Wówczas nie naraża dziecka na żaden stres i sam może zasięgnąć porady, czy takie spotkanie miałoby sens. Bardzo często jest tak, że to rodzic, a nie dziecko potrzebuje wsparcia i konsultacji z psychologiem zajmującym się dziećmi albo że martwi się czymś, co nie jest problemem dla dziecka.

 

Objawy mówiące o tym, że dziecko powinno pójść do psychologa

 

Bywa, że dzieci trafiają do psychologa wówczas, gdy lekarz czy szkoła wydadzą takie zalecenie. Istnieją jednak sytuacje, które mogą zasugerować rodzicom, że to dobry moment, żeby zdecydować się na taką wizytę. Są to na przykład:

  • nieprawidłowy rozwój dziecka – znacznie opóźniony rozwój mowy, problemy poznawcze;
  • dziwne zachowania – często trudno zauważyć, że zachowanie dziecka jest dziwne, jeżeli nie ma się porównania, mogą to być na przykład: częste kiwanie się, zachowania autoagresywne;
  • niewchodzenie w kontakt i nieokazywanie emocji;
  • trudności wychowawcze.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Kto odpadł za szybko? Klaudia El Dursi zdradza, kogo jest jej najbardziej szkoda

zobacz 01:10